Gezworen landmeter Jan Kuyk (1737-1783) legt eerste steen voor boezemmolen in de Vijfheerenlanden beschreven zij daarin de algemene structuur van elk landmeetkundig proces. Ten behoeve van het beheer en de bijhouding van digitale kaartbestanden wordt de betekenis van grond slag en grondslagelementen behandeld. In november 1996 volgde een boekbespreking van de HTW '96 door Alberda'". Inmiddels heeft ook deze HTW zijn weg gevonden in de geodetische wereld binnen en buiten het Kadaster. In 2001 was de eerste oplage van 3000 exemplaren uitverkocht, waardoor een tweede druk noodzakelijk was. In het novembernummer 2001 van De Hollandse Cirkel vestigde één van ons' de aandacht op een gevelsteen als herinnering aan het feit dat landmeter Jan Kuyk op 7 juli 1763 de eerste steen legde voor een molen. Eerder had ir. E. Muller al op deze steen gewezen, ingemetseld in de gevel van een woonhuis in het Zuid-Hollandse Ameide, waterstaatkundig gezien op de grens van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden. Het is goed dat het bestaan van zulke 'harde' archiefstukken niet wordt AJb. I. Voorstraat 2 t/m 5 te Ameide. vergeten en de aandacht die de vereeuwigde eerste-steen-legging door molen, waar die ook stond, te maken had, maar landmeter Kuyk kreeg, wordt misschien aanlei- ook hoe de steen in de gevel van het herenhuis ding tot een geleidelijke systematische aan de Voorstraat 2 is terechtgekomen. Woonde documentatie van deze categorie historische Jan Kuyk daar? Wie was Jan Kuyk eigenlijk?; bronnen, waartoe ook grafzerken van landme- was hij een voorvader van Willem Kuyk ters en andere geodetisch-historische Janszoon, de 19e-eeuwse ingenieur-verifica- monumenten in ons land behoren. In het teur van het Kadaster? novembernummer 2002 vonden we al een beschrijving van een 17e-eeuwse gevelsteen. Jan Kuyk, dijkmeester aan de Lek die naar de landmeetkunde verwijst.' Wat Op nummer 5, iets verderop in de Voorstraat, Ameide aangaat is het niet alleen intrigerend had het Hoogheemraadschap van de wat landmeter Kuyk met de bouw van een Alblasserwaard in 1759 het statige huis van 16 Alberda, J.E. HTW '96, een boekbespreking. Oeodesia 1996, p. 485-488. Leen Aardoom enAdri den Boer A. den Boer, "Varia: landmeter legde eerste steen molen", De Hollandse Cirkel 2001nr. 3, p. 22. 2 E. Muller, "Duizend jaar Nederlandse landmeetkunde", Geodesia 1989, pp. 227-231. 3 F. Ferro, "Een interessante gevelsteen in Friesland", De Hollandse Cirkel 2002, nr. 3, pp. 7-9. KI

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 10