Een "proeve" van een Afsluitdijkplan Epiloog Het molencomplex van de Alblasserwaard bij Kinderdijk is overbekend en staat op de wereld- erfgoedlijst. Dat de Vijfheerenlanden op hun Zederikboezem bij Ameide een windbemaling van gelijk formaat hadden, is vergeten. De oorzaak is waarschijnlijk het vroege tijdstip waarop op stoombemaling is overgegaan. Uit de tijd van de windbemaling resteert een eerste steen, in 1763 gelegd door de gezworen landmeter Jan Kuyk. Deze steen is herplaatst in het intussen op de rijksmonumentenlijst staande woonhuis Voorstraat 2 te Ameide en geniet daardoor ook een beschermde status. Landmeter Jan Kuyk - géén voorvader van de 19e-eeuwse ingenieur-verificateur Willem Janszoon Kuyk - heeft, voor zover na te gaan, nimmer in het huis gewoond, maar in Ameide en omgeving wel zijn sporen verdiend. Zijn zoon Wouter - géén landmeter - kreeg een monument in Arnhem. J.H. Holsbrink Ten behoeve van de gedeeltelijke afsluiting en inpoldering van de Zuiderzee is in de 19e eeuw een tiental plannen ontwikkeld. Tussen 1848 en 1866 zijn er niet minder dan 126 boeken over dit onderwerp verschenen. Dit leidde er toe dat in 1886 de Zuiderzeevereniging werd opgericht. Na vele ontwikkelde plannen bleek het ontwerp van ir. C. Lely haalbaar. Hij publi ceerde dit plan omstreeks 1887. Dankzij zijn inspanning is genoemd plan, zij het enigszins gewijzigd, in de vorige eeuw uitgevoerd. Ir. Lely 1854-1929) was, na te zijn afgestudeerd, in zijn jonge jaren als geodeet werkzaam bij de eerste nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland. Tijdens de jaren 1875 en 1876 was hij als ploegleider belast met de waterpas singen van het traject Amsterdam-Deventer. Nadien was hij werkzaam bij de eerder genoemde Zuiderzeevereniging. Ir. Lely was niet de eerste, die vanuit het vakgebied van de Geodesie een plan maakte voor de afsluiting van de Zuiderzee. In 1870 verscheen de "Proeve van een ontwerp tot afsluiting van de Zuiderzee en daarna gedeeltelijke droogma king". Deze "proeve" is het enige van de vele plannen, dat voor wat betreft het aanleggen van een afsluitdijk, het plan van Lely enigszins, benadert. De schrijver van deze proeve was K.K. Kooy, volgens het titelblad van de "proeve" Landmeter le klasse en lid van het dijksbestuur, en gedeputeerde van Wymbritseradeel c.a. Contributie zeedijken. Uit de omschrijving van deze functies blijkt, dat hij naast zijn werk als landmeter nauw betrokken was bij en deskundig was op het gebied van de zeedefensie. Contributie Zeedijken is in de vorige eeuw opgegaan in het latere zeewerende waterschap "Westergo's IJsselmeerdijken", dat nog weer later opgegaan is in het huidige "Wetterskip Fryslan". Toen Kooy genoemde brochure in 1870 schreef had hij de 65-jarige leeftijd bereikt en mogelijk tijd genoeg en mede gelet op zijn ervaring als geodeet en als dijksgedeputeerde gelegenheid om het unieke plan voor het afsluiten van de Zuiderzee in een brochure kenbaar te maken. Deze brochure van 20 bladzijden wordt afgesloten met het hierbij afgedrukte kaartje, waarop Kooy zijn plannen heeft ingetekend. Het is opmerkelijk, dat het volgende viertal facetten van zijn plan omtrent de aanleg van de afsluitdijk, vrijwel overeen komen met de in 1887 gepubli ceerde plannen van ir. Lely, zoals deze later in 1925, zij het gewijzigd, in een wetsont werp is omschreven Het tracé komt vrijwel overeen met KAART l(>

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 16