Historisch Nieuws: Tl1 Delft heft opleiding Geodesie op Historisch Nieuws: expositie "Op zoek naar het ideale land" De opleiding Geodesie, één van de oudste opleidingen van de TU Delft, wordt opgeheven, zo heeft het College van Bestuur van de TU Delft vandaag besloten. De voornaamste reden voor dit ingrijpende besluit is de slechte financiële situatie van de TU Delft. Het is in deze moeilijke financiële omstandigheden niet meer mogelijk om een afdeling als Geodesie, met relatief weinig studenten, te kunnen laten voortbestaan. De bachelor- en masteroplcidingen Geodesie worden opgeheven. Uiteraard worden verplich tingen naar huidige studenten nagekomen. Sterke onderdelen van het geodetisch onder zoek worden in een andere onderzoeksomge- ving ondergebracht. Zo verhuist een deel van de onderzoekgroepen dat werkzaam is op het gebied van het aardgericht ruimteonderzoek naar de faculteit Luchtvaart- en Ruimte vaarttechniek. Delen van de conventionele poot van de geodesie, de kadastrale landmeetkunde, worden ondergebracht bij het Onderzoeks instituut Technische Bestuurskunde (OTB). Het College van Bestuur beoogt met dit besluit een bezuiniging van ten minste 1,2 miljoen euro te realiseren. Het voorgenomen besluit van het College van Bestuur wordt voorgelegd aan de gezamenlijke vergadering van Ondernemingsraad en Studentenraad. (persbericht TU Delft, 18 december 2002 Het Nationaal Archief (eerder Rijksarchief geheten) bestond in 2002 200 jaar. Naar aanleiding daarvan richtte het Haags Historisch Museum een expositie in onder de naam "Op zoek naar het ideale land. Reis door 200 jaar Nederlands landschap.". De tentoonstelling startte op 30 november 2002 en is tot en met 2 maart 2003 te bekijken. In de expositie staan kaarten uit het Nationaal Archief centraal. "In het Haags Historisch Museum wordt de bezoeker een reiziger die met kaarten en platte gronden uit het Nationaal Archief het land verkent," zo zegt de folder. Op de tentoonstel ling zelf (in vier zaaltjes) zijn de objecten alleen genummerd en krijgt men een tekst boekje te leen. Voor snelle moderne mensen bevat het ook tips als 'Wat u zeker niet mag missen'. Als eerste wordt dan nummer 1 van de tentoonstelling genoemd: "De eerste landkaart op meetkundige grondslag, ruim 10 m2 groot. Voor het eerst voor het publiek te zien." Het gaat om de Choro-Topographische Kaart van baron C.R.T. Kraijenhoff van bijna 200 jaar oud, waarvoor hij zijn driehoeksmeting uitvoerde. Het tekstboekje meldt nog dat Krayenhoff het landmeten en waterpassen van zijn vader leerde. Verder spraken mij zeker kaarten voor wegbe- heer aan. Waterstaatsingenieur ABlanken maakte in 1814 een beheerkaart van het wegvak Vianen-Gorcum van Grote weg No 1 voor het toenmalig project "te Plaatse Tolhuizen en hekken". Naast de kaart hangt een gedrukt tolreglement. Dezelfde Blanken tekende bijvoorbeeld ook de Grote wegen No 7 van Amsterdam naar Antwerpen en No 11 van Utrecht naar Zaltbommel. De laatste kaart uit 1818 heeft nog twee schaalstokken: één in Rijnlandsche Roeden en één in wat hij noemt Ellen (=meters). De "Kaart der Nauwkeurige situatie van de Fronten der Huizen &c: langs het gedeelte des Groten Wegs No 7, traversee- 1»

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 18