rende het dorp Zwijndrecht uit 1819 van waterstaatsingenieur A.C. Kros is in GBKN- termen deels een vroege 'nietjeskaart', maar geeft ook noklijnen weer. (Dat fenomeen op grootschalige kaarten is dus ouder dan de luchtfotogrammetrie Materiaal van spoorwegen en kanalen hangt er ook volop. Vermeldenswaard is een kaart van het Hollandsch Diep met alternatieven voor de geplande spoorwegverbinding: via een vaste brug of met een spoorwegveer (1867). Zelfs landingsbassins voor de stoom- vlotten zijn ingetekend, maar er lag in 1871 toch een brug. Aardig is ook het nooit uitgevoerd ontwerp voor de indijking van de Zuiderzee èn de Friese Wadden door de Belgische ingenieur J. Wenmaekers uit 1876. Er is niet alleen overheidscartografie: dr H. Blink van de Nederlandsche Heidemaatschappij maakte in het begin van de 20e eeuw een 'Kaart der woeste gronden in Nederland' en die zal niet voor het behoud daarvan bedoeld zijn geweest. De expositie zij van harte aanbevolen. "Met name detailkaarten hebben een onweerstaan bare aantrekkingskracht", zegt een paneel over topografische kaarten, dat verder uitlegt dat die kaarten nu op basis van luchtfoto's worden gemaakt. "Nederland liep in de eerste helft van de 19e eeuw voorop in het vervaardigen van topografisch zeer betrouwbare kaarten. In die tijd stond de kaartenmaker nog oog in oog met het landschap." Dit vervolg zullen insiders - ook bezoekers van de HC-donateursdag 2002 - die weten van topografen op dienstfietsen met pencomputers en orthofoto's vast voor lief nemen. Er zijn naast kaarten ook foto's en voorwerpen en naast de basis uit het Nationaal Archief ook aanvullingen van elders. Een lesboek voor topografisch tekenen (1838) en voorschriften bij het maken van kaarten (1856) zijn zo uit het Legermuseum te Delft. Naast op kaarten zijn op pakweg schilderijen van de Haagse School en in boeken van Jac. P. Thijsse nog volop grazige weiden te zien. Ook het fietsvaandel van de wielrijdersvereniging Scaldis uit Middelburg en vroeg ANWB-materiaal mogen worden gememoreerd. Het Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7 te Den Haag is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 11-17 uur, zaterdag en zondag van 12-17 uur. Adri den Boer Fragment "Kaart der Nauwkeurige situatie van de Fronten der Huizen &c: langs het gedeelte des Groten Wegs No 7, traverseerende het dorp Zwijndrecht van A.C. Kros, 1819 1<>

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 19