De landmeter als architectuurtekenaar. Een aanvulling en een persoonlijke herinnering. Toen ik de concepttekst van het artikel over de landmeter als architectuurtekenaar voor publi catie in ons tijdschrift geschikt maakte herin nerde ik me dat ik 'ergens' iets had gelezen over een waterpassing in de Franse tijd (ca. 1800) en daar waren ook afbeeldingen bij van aquarellen j/ van gebouwen waarin peilmerken waren aangebracht. Hoe ik ook zocht ik kon ze niet vinden, zelfs alle jaargangen van Caert - Thresoor heb ik doorgebladerd, echter alles zonder succes Ondertussen is het artikel gepubliceerd' en geheel onverwachts, al zoekend naar gegevens over de Gelderse landmeter Nicolaas van Geelkercken, kwam ik de gezochte afbeel dingen toch nog tegen. Ze stonden in een boek over de Gelderse Vallei van H.P. Deys2. De Gelderse Vallei ligt tussen dc Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe, aan dit gebied heeft Deys een bijzonder interessante studie gewijd. De ondertiteling van zijn boek luidt "Geschiedenis in oude kaarten", niet alleen kaarten maar ook vele andere werkzaamheden van Utrechtse en Gelderse landmeters en ingenieurs worden hier vermeld. Er is in dit betrekkelijk kleine gebied heel veel gebeurd. Op blz. 116, 117 en 119 zijn zeven aquarellen afgebeeld van gebouwen waarin waterpas bouten ('peilmerken') zijn aangebracht. Deze aquarellen behoren bij een rapport van de kapitein - ingenieur C.C. van Hooff. Deys schrijft hierover onder meer (blz. 126 e.v.): "Een bijzondere prestatie leverde in het begin van de 19e eeuw de kapitein C.C. van Hooff. Deze verrichtte in 1806 en 1807 een volledige 'aaneengeschakelde' waterpassing van de Gelderse Vallei, waarna hij een zeer uitgebreid verslag uitbracht en een grote gedetailleerde kaart maakte. Helaas is hier geen ruimte deze memorie volledig tot haar recht te doen komen. Deze bevat onder meer een aantal zeer fraai getekende 'aquarellen' van huizen, sluizen, een redoute, de zeesluis bij Spakenburg, de herberg De Klomp, de herberg bij de haven te Nijkerk en dergelijke; objecten waarin ijzeren 'hakkel bouten' als ijkpunt voor de waterpassing werden geslagen Het onderzoek van Van Hooff had betrekking op de mogelijkheid om inundatie van de Gelderse Vallei te gebruiken als verdedigings maatregel, de zogenaamde Grebbelinie. Deze memorie was gericht aan kolonel - directeur van de Fortificatiën C.R.T. Krayenhoff. De bevindingen van Van Hooff waren dermate negatief dat Krayenhoff beweerde dat niemand het zou wagen Zijne Majesteit (dat was toen koning Lodewijk Napoleon) te adviseren nog maar een stuiver in verbetering of onderhoud van de Grebbelinie te steken!!! Dankzij het onderzoek van Deys is nu bekend dat reeds in het begin van de 19e eeuw er bij waterpassingen tekeningen/aquarellen gemaakt zijn en dat zij bewaard zijn gebleven'. f/i /t/f ;/t. H.C. Pouls -Jürtf-rP Ac A fb. 1Herberg het Bonte Paard te Venendaul 1 Zie De Hollandse Cirkel Jaargang 4, no.3. 2 H.P. Deys. De Gelderse Vallei. Geschiedenis in oude kaarten. Utrecht 1988. 3 NA O MM G 88, Memorie van de Kapitein - Ingenieur Van Hooff. Volgens Deys bevindt de bijlage met 'aquarellen' zich ook in het dossier 'Contracten en bestekken', Centraal Archiefdepot van het Ministerie van Defensie. 20

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 20