Afbeelding 1 (Tweede Afbeelding bij Van Hooff) toont zo'n aquarel, dit is de herberg het Bonte Paard te VenendaaP. Het peilmerk, een kruishout, bevindt zich links in de gevel. Niet altijd tekende Van Hoof de gehele gevel, op afbeelding 2 (Zeventiende bij Van Hooff) is te zien dat slechts het linker deel van het huis van Klaas Heij is weergegeven, ook hier zit de kruishout geheel links. Is de zijgevel hier met opzet scheef getekend? Wanneer je langzamerhand zelf tot de historie gaat behoren denk je soms terug aan vroeger. Naar aanleiding van het bovenstaande over tekeningen of aquarellen van gebouwen, waarin waterpasbouten waren geplaatst, schoot mij te binnen dat ik zo'n vijftig jaar geleden ook dergelijke tekeningen heb gemaakt. Ik was in dienst van een Ingenieursbureau in Utrecht maar werkte meestal elders in het land. In het Land van Heusden en Altena heb ik toen waterpassingen uitgevoerd, bouten geplaatst en schetsen van gevels gemaakt. Wanneer mijn herinnering juist is, had dat iets te maken met een ruilverkaveling. Je vraag jezelf af of die schetsen bewaard zijn gebleven, ik zou er best nog eens een paar willen zien. Dit schetsen was trouwens een aardige afwisseling, want dag in dag uit waterpassen was ook niet bepaald opwindend... en bovendien vond ik dat tekenen wel leuk. Een collega landmeetkundige, ik meen dat het Hekman was, zag dat tekenen niet zo zitten, hij was echter een enthousiaste amateurfotograaf en daarom maakte hij een ronde witte schijf, plaatste die om de bout en Mtr) nam een foto. Dat werkte perfect en het leverde bovendien tijdwinst op. Helaas voor hem weigerde het Bureau de kosten van de fotorol letjes te vergoeden want hij had er geen opdracht voor gekregen.... Zo ging dat toen. Of de kosten van de afdrukken wèl vergoed zijn weet ik niet, gezien het voorgaande mag dit betwijfeld worden. Van al het werk dat landmeters en ingenieurs in het verleden hebben verricht en de documenten die zij hebben nagelaten, hebben de kaarten altijd de meeste aandacht gekregen. Er zijn talrijke studies verricht, vele publicaties verschenen, overzichten gemaakt en het gaat maar door. Oude kaarten worden voor vele historische onderzoeken gebruikt, soms hoopt men ook, aan de hand van de in opstand getekende gebouwen, informatie over bouwstijl e.d. te verkrijgen maar de tekeningen die daar het meeste voor geschikt zijn, die met de positie van waterpasbouten er op, worden daar zelden of nooit voor gebruikt. De reden is dat het bestaan van deze tekeningen nauwelijks bekend is, zelfs niet bij geodeten. Erger nog, we weten nauwelijks welke gebouwen in de bewaard gebleven waterpasboekjes van de Meetkundige Dienst staan afgebeeld en helemaal niet wat er elders nog bewaard is gebleven. De stichting De Hollandse Cirkel heeft als een van haar doelstellingen het veilig stellen van ons geodetisch erfgoed. Het zou, mijns inziens, zinvol zijn als daar ook deze tekeningen en aquarellen bij betrokken worden. Er moet een onderzoek komen naar wat er bewaard is, om welke gebouwen het gaat, wanneer en door wie ze zijn getekend en waar de tekeningen zich bevinden. Dit zou moeten resulteren in goed toegankelijke (deel)publicaties. Maar het belangrijkste is dat men zorgt dat wat A fb. 2. Deel van het Huis van Klaas Heij te Venendaal er nog bewaard is niet als verouderd afgeschreven en vernie tigd wordt. Men zou kunnen zeggen dat deze tekeningen en aquarellen niet alleen tot ons geodetisch maar ook tot ons cultureel erfgoed behoren en daarom zeker bewaard moeten blijven! </c ra/t ,1 4 Van Hooff schreef Venendaal en niet Veenendaal! 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 21