Voor ii gelezen.... van Eerden en M. van Zaaien - De Koningh 1902 - 2002. Honderd jaar en nog volop in de groei. Uitgave H&J Uitgevers Capelle a.d. IJssel, in opdracht van De Koningh BV',Arnhem. 61 blz. Sommige lezers, die niet op de donateursdag 2001 aanwezig waren, zal het misschien verbazen dat de firma De Koningh nog bestaat. Zeker in de eerste helft van de 20e eeuw was De Koningh een begrip in de geodetische wereld. Er zullen weinig landmeters zijn geweest die destijds niet met een instrument van De Koningh hebben gewerkt. De strijd om Arnhem en de vernietiging van de binnenstad in 1944 hebben het bedrijf een zeer grote slag toegebracht, toch werden nog tot in de zestiger jaren eigen instrumenten vervaardigd. Later beperkte men zich tot de verkoop en onder houd van buitenlandse merken zoals MOM, Ertel en Sokkisha. Maar het was een aflopende zaak. In 1982 verdwijnt de geodetische tak uit het bedrijf, men is zich ondertussen gaan richten op andere hoogwaardige en fijnmecha- nischc producten. Dit alles en nog meer kan men lezen in het jubileumboekje dat verschenen is ter gelegenheid van het 100 - jarig bestaan. Vier perioden worden besproken. Begonnen wordt bij het heden: 1999 - 2002 en verder. Terug naar de basis. Vervolgens komen ter sprake: 1902 - 1966. Instrumentmakers van nationale faam. 1966 - 1976. Weer op winst 1976 - 1998. Nieuwe corebusiness-business. Vervolgens wordt even aandacht besteed aan de Stichting Historie Geodetische instrumenten "De Koningh 1902 - 1960" en aan het einde vindt men een bronnenvermelding. Het is zinvol en nuttig dat, ter gelegenheid van dit jubileum, deze publicatie is verschenen. Nu waren er nog oud - medewerkers en gebruikers die uit eigen ervaring konden spreken en daarmede is een interessant stuk geschiedenis van de Nederlandse instrumentmakerij vastge legd. Tussen de tekst door staan hier en daar korte kaderteksten met informatieve en soms humoristische herinneringen. Samengevat is dit een interessante en goed leesbare publicatie, alleen hadden er, naar mijn mening, wat meer foto's van landmeetkundige instrumenten van De Koningh in moeten staan. Behalve een advertentie uit 1902 is er slechts écn eigen waterpasinstrument afgebeeld, blz. 32. Dat is jammer want uiteindelijk is de geodetische instrumentmakerij toch de vrucht bare basis geweest waarop de firma De Koningh is ontstaan en gegroeid. Op een paar plaatsen is sprake van een ophangtheodoliet terwijl de normale benaming hangtheodoliet is, maar wie daar over valt is een kniesoor!! A dn' P. van Vliet (eindred. Kaartboek van de domeinen in het Westland vervaardigd door de landmeter Floris Jacobszoon in de jaren 1615 - 1634. Naaldwijk 1999, ISBN 90 74610 05 6. Prijs 58,76. Kort gezegd is een kaartboek een verzameling ingebonden kaarten van het grondbezit van een bepaalde instelling of persoon. Meestal zijn deze kaarten vervaardigd door één landmeter, soms door meerdere. Dit boek telt 136 bladzijden waarvan 63 het tekstdeel bevatten. Deze tekst bevat veel aanvullende informatie bij de kaarten. De kaarten zelf zijn uitstekend gereproduceerd in fraaie kleuren op stevig papier, een genot voor het oog. Achter in het boek zijn nog een index van persoonsnamen en een index van toponiemen opgenomen. Er zijn in ons land weinig facsimile uitgaven van kaartboeken verschenen, het is daarom des te opvallender dat dit al het derde kaartboek van grondbezit in het Westland is. De andere twee waren Kaartboek van het Baljuwschap van Naaldwijk, omstreeks 1620 vervaardigd door Floris Jacobsz., uitgegeven in 1985 en Kaartboek van Maasland van Jan Potter. 1570 verschenen in 1991. Floris Jacobsz. (circa 1565 - 1645/6) stamde uit een echte landmetersfamilie, zijn vader, twee ooms en grootvader waren alle landmeter en zijn zoon Pieter Florisz. werd eveneens landmeter. Op 9 december 1587 werd hij door het hoogheemraadschap van Delfland beëdigd en mocht hij zich 'gezworen' landmeter noemen. Naast het hoogheemraadschap van Delfland behoorden de Heren van de Raad en Rekenkamer (later genoemd de Nassause

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 22