Varia: inhoud Caert-Thresoor en Geodesia roeden, zie afb.2. Dit bevestigt het vermoeden dat er in hele roeden gemeten is. Uit deze maten kan, bij benadering, de oppervlakte berekend worden. Het is geen erg nauwkeurige methode maar wel een manier die destijds (soms) werd toegepast. Samenvattend kan gezegd worden dat dit een schitterende uitgave is, zeker voor geïnteres seerden in de geschiedenis van het grondbezit in het Westland, maar ook anderen zullen met genoegen kennis nemen van de inhoud van dit kaartboek. H.C. Pauls Barkers, Eric en Jos Roemen. Vol van vernieuwingsgedachten. Automatisering hij het Kadaster 1945-2000. 215 hlz. Uitgave Walburg Pers. Geen jaartal, geen ISDN. Een prachtig uitgevoerd boek, mooi gebonden, rijk en mooi geïllustreerd. Een lust voor het oog. Ik hoorde dat alle medewerkers van het Kadaster een exemplaar in hun Kerstpakket vonden. Dat is een buitengewoon goed idee, dat verdient op grote schaal navolging. Ik hoop dat ook veel oud-kadastermensen het kregen, vooral zij zullen er veel plezier aan beleven. Ik heb nooit bij het Kadaster gewerkt en heb me na mijn studie nooit meer met kadastrale problemen beziggehouden. Het was voor mij dan ook boeiend te lezen hoe het Kadaster, eerst langzaam toen sneller op drift is geraakt en hoe monumenten van het oude kadaster, zoals de Staat 75 het loodje legden. Het spreekt vanzelf dat het boek veel techni sche informatie bevat die voor niet-ingewijden soms moeilijk te volgen is. Ik waardeer de opzet van het boek echter zeer: het is doorschoten met persoonlijke impressies van medewerkers die de veranderingen onder gingen of er deel aan hadden. Kleine slordigheidjes trof ik wel aan: "de Zeiss Stereoplanigraph werd vervangen door de Ecomat". Ook de bijschriften bij de foto's rammelen hier en daar: "T2, hoekmeetinstru- ment met een bereik van een paar honderd meter"! Voor diegenen die het Kadaster van vroeger kenden zowel als voor die het nu kennen is het een aanrader. H.C. Zorn In nummer 2002-3 van Caert-Thresoor vindt men o.a. de volgende artikelen: Guido van der Molen, Internet en historische kartografie: plaatjes kijken of een nuttige bron? Marco van Egmond, Internetportalen voor de geschiedenis van de kartografie Martijn Storms, De ontsluiting van oude kaarten op internet In nummer 2002-4 vindt men o.a.: Joost Augusteijn, Les délices des Pays-Bas Lowie Brink en Lucy Holl, Mijlpaal of mislukking? Een gewaagd experiment van uitgeverij Ten Brink in de onderwij skarto- grafie Herman Versfeit, De Franse kaarten van Noord-Nederland (1811-1813) Nummer 2002-11 van Geodesia bevat onder andere een bijdrage van een lid van de werkgroep Geschiedenis der Geodesie van de Stichting De Hollandse Cirkel: J.H. Holsbrink, Historische geografie en de GBKN.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 25