Varia: wiskundeles en de landmeter uit de 17e eeuw Op de Universiteit Groningen werkt Iris Gulikers aan een promotieonderzoek met als onderwerp "Geschiedenis bij de Wiskunde". 1 lierbij spelen de technieken van de landmeter uit de 17e eeuw een belangrijke rol. Het doel is om de wiskunde- stof meer aanschouwelijk te maken. Op dit moment wordt er getest of de door Gullikers ontworpen lesstof in de praktijk voldoet. Er zijn ervaringen opgedaan op zo'n acht middelbare scholen. Leerlingen van het Grotius College uit Delft zijn aan de slag geweest op de afdeling Geodesie van de TU-Delft. Dit op initiatief van Joop Gravesteijn, medewerker en tevens conservator van de collectie historische instrumenten. Hij zorgde voor het benodigde materiaal, zoals een model van de Jacobsstaf, meetbanden, etc. Wie scholieren en docenten bezig zag met de meetopdrachten twijfelt niet aan de opzet van Iris Gullikers. Voor een indruk hiervan en een fotoverslag van de dag in Delft zie http://members.home.nl/gulikgulikers/Wiskund ePaaina.htm. Op deze site treffen we ook het Trinitascollege uit Heerhugowaard aan; leraar Fokko de Visser was zo vriendelijk ons onderstaand verslag toe te sturen met zijn ervaringen. Geschiedenis bij wiskunde en dan met stokken lopen? Twee jaar geleden was er in de E-krant van wiskundedocenten in Nederland een oproep voor een project "Geschiedenis bij de wiskunde" van Iris Gulikers. Bij de omschrij ving van het project bleek dat het iets te maken had met het landmeten en bijbehorende praktische opdrachten. Omdat mijn beroepsma tige roots bij het Kadaster liggen, leek het me aardig om als docent op het Trinitascollege te Heerhugowaard, locatie Han Fortmann, met dit project mee te doen. Het project was bedoeld voor de derde klassen. We besloten het project te doen in de 4 atheneum klassen. Leerlingen waren enthou siast over het materiaal hoewel ze het geschiedkundige gedeelte met Oud-Nederlands lastig vonden. De grootste winst in het materiaal lag in het praktische gedeelte. Leerlingen moesten de hoogte van een gebouw en de breedte van een sloot bepalen met behulp van metingen en de wiskundige toepassing van gelijk vormige driehoeken. Bij het nakijken van het verslag en het bespreken van de lessen na afloop blijkt dat de leerlingen een beter beeld hebben bij het begrip "Gelijkvormigheid" en de praktische toepassing daarvan. Uiteraard vallen 1. Vrouwelijke meetploeg in Heerhugowaard

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 26