De Hollandse Cirkel krijgt 8200 euro van de KvAG ze in dezelfde valkuilen maar toch, ze hebben een beter beeld waar ze mee bezig zijn. Verder hebben ze voor het eerst kennis gemaakt met het fenomeen "Praktische opdracht" bij het vak wiskunde. Dit laatste is voor mij een doel geweest om het project dit jaar opnieuw te doen maar dan met alle derde klassen. Bij het opperen van het project "Geschiedenis van de wiskunde" aan het begin van dit jaar, bleek iedereen van goede wil. Het project is afgesloten en alle derdejaars hebben twee praktische verslagen ingeleverd. We hebben het voordeel dat Iris Gulikers gekozen heeft voor een deel van de wiskunde dat in twee methoden (ook de onze) één hoofd stuk bestrijkt. Het is dus niet iets dat erbij komt maar het kan worden gedaan "in plaats van". Op deze manier komen we niet in de knel met ons programma en laten we leerlingen kennis maken met een andere manier van wiskunde beleven en het leren maken van een praktische opdracht. We mochten dit jaar, ongeacht de tijd, gebruik maken van de meetspullen van de TU-Delft. Afdeling Geodesie, en waren daar erg gelukkig mee, mede omdat het project over een ruime maand verdeeld lag. Tijdens het project heeft één klas kennis gemaakt met het meten met behulp van het GPS-systeem. Door contacten van Iris met de TU-Delft kwamen we in contact met Joop Gerlach van de gemeente Heerhugowaard. Deze gemeente loopt voorop in Nederland wat betreft het 'meten m.b.v. satellietverbindingen', GPS. Ze zijn in staat om op 2 a 3 cm nauwkeurig een plek in Heerhugowaard op kaart te zetten. Op woensdag 2 oktober 2002 hebben ze in het bijzijn van klas A3c de breedte opgemeten van de sloot tussen het hoofd- en het E-gebouw. Een kort verslag met foto's van het gehele project is te zien op de website: http://www.trinitascollege.nl/. kies Galerie en vervolgens "Geschiedenis van de Wiskunde." Op 20 november 2002, samenvallend met wereld GISdag, vierde de Kring voor Aardobservatie en Geo-informatie (KvAG) haar 14e lustrum. De voorzitter prof.dr. Freek van der Meer memoreerde in zijn speech: bij een lustrum hoort een cadeau en bood vervolgens de voorzitter van de Stichting de Hollandse Cirkel, prof.dr.ir. Leen Aardoom, een envelop aan met honderd Euro erin. Leen dankte hem voor zijn cadeau (hij wist dat er meer kwam) met o.m. de opmerking dat hij nog nooit een briefje van 100 in zijn handen had gehad en dat hij dat persoonlijk aan de penningmeester van de Stichting zou overhandigen. Daarna verzocht Freek Leen om de wereldbol die op het toneel lag op te pakken en voorzichtig te openen. Deze wereldbol, samengesteld uit allerlei kaartfragmenten die van pool naar pool liepen, heeft intussen een plek gekregen op het bureau van de Stichting. De wereldbol bleek een cheque te bevatten met een totaalbedrag van achtduizend en tweehonderd Euro 8.200). In zijn dankwoord bedankte Leen voor het zeer vorstelijke cadeau, dat de stichting o.m zal gaan gebruiken voor de inven tarisatie van beeldmateriaal. De stichting de Hollandse Cirkel had in de ontvangstruimte een ministand ingericht, waar men kon vernemen wat de doelstelling(en) van de stichting zijn, nl het vastleggen van de geschiedenis der geodesie en het stimuleren van de belangstelling ervoor. Men kon (voor deze keer gratis) oude nummers van het periodiek meenemen, alsook zich aanmelden als donateur. De stand werd opgeluisterd met enkele oude kaartfragmenten, informatie over oude instru menten, een diapresentatie van oude instru menten, die door de RD gebruikt zijn, en een radiaaltriangulator van de TDN. Fokko de Visser Wim van Beusekom

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 27