Van de redactie Inhoud Met genoegen presenteert de redactie dit eerste nummer van de vijfde jaargang. Gestart wordt met een impressie van de geslaagde donateurs dag 2002 bij wat nu nog de Topografische Dienst Nederland heet te Emmen. Het feit dat de eerste HTW in 2002 honderd jaar geleden verscheen was voor Jan Polman en Henk Zorn aanleiding om iets te schrijven over de geschiedenis daarvan. In het vorige nummer werden de voorgeschiedenis en de HTW's 1902 en 1938 besproken. In dit nummer worden de HTW's 1956 en 1996 behandeld. Verder is er een artikel van Aardoom en Den Boer over landmeter Jan Kuyk (1737-1783) naar aanleiding van het feit dat hij in 1763 een eerste steen legde voor een molen. Holsbrink levert een kort artikel over een 'proeve' van een Afsluitdijkplan van een landmeter anno 1870 Pouls geeft een waardevolle aanvul ling op zijn eerdere bijdrage 'De landmeter als architectuurtekenaar' Uiteraard ontbreken ook varia en de rubriek 'Voor U gelezen' niet in dit nummer. Anno 2003 verandert er veel in de achterban van de stichting. Te noemen zijn: - opheffing/opsplitsing van de Afdeling Geodesie bij de TUD - opgaan van de TDN in het Kadaster - oprichting van een vereniging GIN, gevolgd door fusie van GIN met zes bestaande vereni gingen - opheffing van de stichting Geodesia. - opheffing van de bladen en sites van Geodesia en Kartografisch Tijdschrift en start van een nieuw vakblad/site - vrijkomen van het 'oude Geodesiegebouw' te Delft door verhuizing van de MD (AGI) Bestuur en redactie van De Hollandse Cirkel volgen alles alert en in volgende nummers van dit blad houden we u op de hoogte van deze belangrijke historische ontwikkelingen. Voor opgave van donateurs voor de stichting en voor kopij (voor het eerstvolgende nummer voor 1 april 2003): Bureau De Hollandse Cirkel (zie colofon). Van de redactie 1 Donateursdag 2002, een impressie Adri den Boer 2 Honderd jaar HTW (2) Jan Polman en Henk Zorn 4 Gezworen landmeter Jan Kuyk (1737-1783) legt eerste steen voor boezemmolen in de Vijfheerenlanden Leen Aardoom en Adri den Boer 10 Een 'proeve' van een Afsluitdijkplan J.H. Holsbrink 16 Historisch Nieuws: TU Delft heft opleiding Geodesie op 18 Historisch Nieuws: expositie "Op zoek naar het ideale land" 18 De landmeter als architectuurtekenaar. Een aanvulling en een persoonlijke herinnering H.C. Pouls 20 Voor U gelezen.22 Varia: inhoud Caert-Thresoor en Geodesia 25 Varia: wiskundeles en de landmeter uit de 17e eeuw 26 De Hollandse Cirkel krijgt 8200 euro van de KvAG 27 Varia: "kasteel van Kruidhof" nu verhuurd 28 Column: veranderingen Henk Zorn 28 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 3