Baarda ondervond voor zijn theorieontwikke ling veel steun van De Groot. In het hoofdstuk oppervlakteberekening werd voor het eerst de schrankingstheorie toegepast. De standaardaf wijking is gerelateerd aan de oppervlakte: hoe groter het perceel hoe groter de standaardaf wijking zal zijn. Stoorvogel eiste evenwel dat elke oppervlakte even nauwkeurig was, onafhankelijk van de grootte van het perceel. Dc Groot bestreed dit fel en kreeg zijn zin. In driejaar tijd slaagde het driemanschap er in een ontwerp HTW tot stand te brengen. Dit ontwerp werd op 16 oktober 1954 aangeboden aan de Minister van Financiën met een brief waarin dc hulp en adviezen van vele anderen werd gememoreerd2. Hieruit blijkt dat vele medewerkers van de toenmalige onderafdeling Geodesie van de TH Delft, zowel hoogleraren, wetenschappelijk medewerkers als studenten, bij de werkzaamheden werden betrokken. Ook rekenaars en tekenaars van het Kadaster waren ingeschakeld. Tegelijkertijd zond Baarda een brief aan de Inspecteur van de Hypotheken en het Kadaster Stoorvogel waarin hij een wetenschappelijke verantwoording geeft van de ontwerp HTW3. Deze stuurt op 7 februari 1955 een brief met voorstellen voor aanpassingen van de ontwerp tekst. Deze voorstellen betreffen vooral een afstemming met bestaande en nieuw tc maken voorschriften binnen de kadastrale dienst. Baarda heeft daar geen bezwaren tegen, zodat de weg kan worden vrijgemaakt om de HTW te laten drukken. Op verzoek van Stoorvogel schrijft ir. W. van Riessen een historisch overzicht van de ontwikkelingen met betrek king tot de HTW, dat als voorwoord in de HTW wordt opgenomen. In een filosofisch getinte voordracht voor het congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie in juni 1955 licht Baarda de juridi sche en technische achtergronden van de HTW'56 toe4. Hij ging onder meer in op dc begrippen model en modelfout, en op de in- en uitschakeling van het gekozen model. Bij beschikking van 28 mei 1956 wordt door de Staatssecretaris van Financiën de HTW'56 vastgesteld5 en wordt bepaald dat deze vanaf dat moment voor rekening van het Ministerie van Financiën wordt uitgegeven. Het is een kloek boekwerk met het formaat van 21 x 29 cm en 372 bladzijden tekst. Ook nu zijn een groot aantal rekenformulieren en nomogrammen losbladig aan de HTW toege voegd. De HTW '56 werd geïntroduceerd bij het Kadaster op 3 plaatsen in het land. De introductie bestond uit een middaglezing, een avondoefening en een dag ontwerpen van een meetkundige grondslag. In de bespreking van de HTW '56" in het Tijdschrift voor K&L roemt Prof. R. Roelofs het boek en stelt dat het "het academische niveau van de opleiding voor geodetisch ingenieur op voortreffelijke wijze consoli deert". Hij merkt op dat hier de resultaten van theoretische onderzoekingen op elegante wijze dienstbaar worden gemaakt aan de praktijk. Hij vindt de paragraaf over de verkenning van metingen, waaronder snelliuspunten, driehoekskettingen, veclhoeksnetten, meetlijnen en detailmeting, één van de belang rijkste. Deze paragraaf werd dan ook later in de kadastrale praktijk heel veel gebruikt. Vanuit juridisch perspectief werd de HTW '56 becommentarieerd door mr. ir. C.G. van Huls7. Hij constateert dat de wetgever met zijn voorzieningen verre ten achter is gebleven bij de voortdurend toegenomen maatschappelijke behoefte aan grensbepaling. I lij merkt op niet anders dan bewondering te hebben voor het feit dat de technici er niettemin in zijn geslaagd de 2 Baarda, W., D. de Groot en F. Harkink. Brief aan Zijne Excellentie de Minister van Financiën van 16 oktober 1954. Archief ministerie van Financiën. 3 Baarda, W. Brief aan de Inspecteur van de Hypotheken en het Kadaster van 16 oktober 1954. Archief ministerie van Financiën. 4 Baarda, W. Theorie en praktijk, voordracht voor de N.L.F. op 17 juni 1955. Tijdschrift voor K&L 1955, p. 234-244 Baarda, W, D. de Groot en F. Harkink. Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Uitgave van het ministerie van Financiën d.d. 28 mei 1956. 6 Roelofs, R. De nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster, boekbespreking. Tijdschrift voor K&L 1956, p. 370-377. 7 Huls, C.G. van. De juridische en administratieve aspecten van de nieuwe HTW. Tijdschrift voor K&L 1958, p. 22-36.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 6