looptijd van driejaar: het verrichten van wetenschappelijk onderzoek, het schrijven van een leerboek en het maken van een handboek. In dit kader kwam in november 1983 de afstu deerscriptie van ir. E.P. Oosterbroek gereed, waarin ingegaan wordt op de precisiebeschrij- ving van puntenvelden". Hij werkte tijdens deze studie mee aan het vooronderzoek van de Stichting SVI. In een bijlage van deze scriptie gaf Baarda een visie op het gedachte HTW project. Hij schetst daarin het wetenschappelijk kader dat daarvoor ontwikkeld zou moeten worden en hoopt bij de ontwikkeling van dit kader de nodige hulp te krijgen via het voorge stelde HTW project. Het genoemde vooronderzoek leidde tot het besluit om een project te starten dat zou moeten leiden tot een nieuwe HTW. Dit gezamenlijke project van het Kadaster, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de afdeling Geodesie van de TU-Delft ving aan in mei 1984 met de instelling van een begeleidingsgroep en een projectgroep. De leden van de projectgroep waren geselecteerd op basis van hun vaktechni sche kennis. Oosterbroek was inmiddels door het Kadaster aangetrokken om zich full time met dit project bezig te houden. Al snel bleek uit een briefwisseling tussen Baarda en ir. W.A. Claessen, plv. hoofddirec teur van het Kadaster, dat het project moeilijk beheersbaar was. Er was geen duidelijke planning en taakverdeling en Oosterbroek kreeg geen duidelijke sturing. Aan dit project is toch nog zo'n 4 jaar gewerkt met een mager resultaat. Belangrijkste oorzaak was dat vrijwel alle deelnemers continu andere bezigheden hadden waaraan een hogere prioriteit werd toegekend. Bovendien ontbrak een strakke projectleiding, waardoor een veelheid aan meningen en opvattingen over opzet, doel en aanpak bleef bestaan. Met name het verschil van inzicht tussen de praktijkdiensten die een bruikbaar handboek wilden en de afdeling Geodesie, die wetenschappelijk onderzoek wilde verrichten, bleek moeilijk te overbruggen. Uiteindelijk werd besloten het project te beëindigen. Sindsdien deden zich enkele belangrijke ontwikkelingen voor met betrekking tot de puntsbepaling: De ontwikkeling van puntsbepalingssy- sternen en landmeetkundige productiepro cessen bij het Kadaster; Dc toepassing van GPS voor grondslagme tingen; De toenemende behoefte aan normen voor de kwaliteitsbeheersing van puntenvelden. In oktober 1991 hield prof. dr. ir. P..I.G. Teunissen op het Geodesia congres een pleidooi voor het vervaardigen van een nieuwe HTW';. Dit was aanleiding voor de toenmalige hoofddirecteur van het Kadaster mr. J.W.J. Besemer om begin 1992 aan ir. J. Polman, tot die tijd directeur Geodesie van het Kadaster, de opdracht te geven in samenwerking met de faculteit Geodesie een nieuwe HTW tot stand te brengen. Dit leidde tot het tekenen van een samenwerkingsovereenkomst tussen het Kadaster en de Faculteit Geodesie van de TU- Delft op 14 september 1992. Na veel overleg kwam een projectplan gereed in oktober 1992, dat er op was gericht het boek in 1995 gereed te hebben. Er werd een project groep ingericht bestaande uit Teunissen en dr.ir. M.A. Salzmann van de zijde van de Faculteit Geodesie, en Polman en ir. A.V. Hoekstra, afdelingshoofd van het Kadaster in Arnhem, van de zijde van het Kadaster. De laatste drie werden voor deze taak vrijgesteld. Al vanaf het begin bleek er een kloof te bestaan tussen de kennis van beide partijen, de kloof tussen theorie en praktijk. Hoewel de deelnemers in de projectgroep veel moeite hebben gedaan om deze kloof te overbruggen heeft Teunissen in maart 1994 besloten zijn medewerking aan het project te beëindigen. Het bestuur van de Faculteit Geodesie en de directie van het Kadaster wilden evenwel de samenwerking continueren en er werd een nieuw projectplan gemaakt en een nieuwe projectgroep gevormd. De projectleiding kwam in handen van prof. dr. ir. Bogaerts en Polman, terwijl Salzmann werd belast met dc technisch-inhoudelijke coördi- Oosterbroek, E.P. Een algemeen precisiebeschrijvingssysteem voor landmeetkundig bepaalde coördinaten. Uitgave Afdeling Geodesie TH Delft, 4 november 1983. Teunissen, P.J.G. Kwaliteitszorg in geodetisch perspectief, lezing Geodesiacongres oktober 1991. Geodesia 1991, p. 526-530.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 8