Ontwikkeling eigen systeem "De MD nam contact op met de Nederlandse Kabelfabriek te Delft om een dergelijke buis te laten verwaardigen. Aangezien men de buis meerdere malen wilde gebruiken, adviseerde de kabelfabriek een bewapende loden buis. Ook bleek de fabriek in staat de buis met gedestilleerd water te vullen, al hadden we aanvankelijk nog veel problemen met lucht bellen. Het volgende probleem was het uitleggen en weer opnemen van de buis. Bij de eerste metingen in het Haringvliet werd de buis van een haspel, opgesteld op een bakje achter een sleepboot, afgerold en later weer opgenomen. Maar voor een meer professionele aanpak werd daarna voor de metingen het kabelschip "Poolster" van de PTT gehuurd. Daarmee zijn heel veel metingen voor de Deltadienst uitgevoerd. Bovendien konden we met het systeem ook bij de 3e Nauwkeurig heidswaterpassing (1950-1959) de verbin dingen tussen de Waddeneilanden tot stand brengen en zelfs voor Duitse instanties metingen uitvoeren in de Elbe- en Weser- mondingen Opgemerkt dient te worden dat de opdrachtgever en coördinator voor diverse Duitse instanties het Bundesanstalt für Gewasserkunde was, waarmee ruim veertig jaar zeer plezierig werd samengewerkt. Afb. I. Het leggen van de kabel met behulp van een bakje achter een sleepboot Afb. 2. Handmatig kabel opschieten in het ruim van het kabelschip "Poolster "Met trots kon de MD beweren het grootste en zwaarste waterpasinstrument ter wereld te bezitten. De grote nauwkeurigheid van het systeem bracht Van der Weele op het idee ook de primaire waterpassing van Nederland hydro statisch uit te voeren, gebruik makend van het net van waterwegen in ons land. Daartoe werd de oude tjalk 'Germa 'aangeschaft, een schip uit het einde van de 19e eeuw, dat voor zijn nieuwe taak werd voorzien van een transport band en van een aan een davit voor de boeg hangende afrolschijf. De nieuwe naam voor het schip werd heel toepasselijk: 'NiveauEen nieuwe bemanning onder leiding van Van der Houven en Wensveen ging met enthousiasme aan het werk en doorkruiste heel Nederland, ja zelfs het Belgische Albertkanaal. Maar eigenlijk was het met de oude tjalk toch wel behelpen en moest worden uitgezien naar een wat moderner schip. En zo werd in 1974 een munitieschip van de Koninklijke Marine overgenomen, verbouwd tot kabelschip en met geheel nieuw ontworpen apparatuur ingericht voor zijn nieuwe taak :w

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 13