Een van de nieuwe apparaten was de SAKOM (het Semi-Automatisch KabelOpwind- Mechanisme), waardoor het arbeidsintensieve handmatige opschieten van de kabel tot het verleden behoorde en de assisterende ploeg niet meer nodig was. Het schip dat vanzelf sprekend opnieuw de naam 'Niveau' kreeg werd in 1975 in gebruik genomen. Met dit schip werd de 4C Nauwkeurigheids waterpassing (NWP) in 1978 met verbindingen tussen de Waddeneilanden afgerond. Vermeldenswaard is ook de samenwerking met twee Duitse universiteiten. Met de universiteit van Hannover werden mogelijkheden voor automatische registratie van de waterspiegel onderzocht, terwijl door de universiteit van Bonn Paroscientific barometers die wij in 1989 in gebruik hadden genomen werden onder zocht op hun nauwkeurigheid en eventuele drift. Dat laatste probleem was onder andere de reden om niet meer met de Askania microbaro meters te werken. Ook het kabelschip de 'Poolster' van de PTT werd in 1971 vervangen door de 'DG Bast'. Hiermee werden de metingen op de Noordzee zowel in het Nederlandse als het Duitse deel voorgezet en zelfs uitgebreid tot de Oostzee waar eindjaren zeventig o.a. de 'Vuurtoren Kiel' werd ingemeten. In 1981 werd wegens bezuinigingen de 'DG Bast' verkocht. Teneinde toch in de 5-mijlszone te kunnen opereren was het noodzakelijk de 'Niveau' geschikt te maken voor deze kustwateren. De actieradius van het schip heeft zich in de buitenwateren sedertdien uitgestrekt van België (1988, meetpalen tot 15 Afb. 5. Walopstelling op hel eiland Langnes (Nord Friesische Insel). Ajb. 3. De eerste Niveau tijdens het kabel- leggen naar een steiger op het Wad. Afb. 4. Voordek kabelschip "D.G. Bast" tijdens kabelopnemen. km uit de kust van Zeebrugge) via het Deltagebied en de Nederlandse en Duitse Waddeneilanden, vuurtorens in de Duitse Bocht en radarbakens in de vaarroute naar Cuxhaven (1990, 30 km uit de haven) tot aan de Deense grens 1991 Sylt). Hiervoor heb je medewerkers nodig die deskundig zijn op nautisch en meettechnisch gebied, over de 4(1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 14