beschermheer van de Academie. Vandaar de naam van dit vertrek: de Prinsenkamer. Uit de Academie ontstond in 1864 de Polytechnische School, die in 1905 overging in de Technische Hogeschool die gelijk is gesteld aan de Universiteiten. Over de geschiedenis van 'OD 95' is door het IIHE in 1987 een boekje uitge geven, geschreven door de Delftse historicus Peter van de Krogt. In 1875, in de tijd van de Polytechnische School dus, startte de Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing. Het voorbe reiden en rekenen gebeurde in Oude Delft 95. A'AP Vervolgens ging Wakker nader in op de geschiedenis van het Amsterdams Peil, het Normaal AP en de nauwkeurigheidswaterpas sing geleid door Cohen Stuart. Wakker stelde dat voor een goed beheer van het water een zorgvuldig vastgelegde peilschaal nodig is. Aan de hand van zo'n 'peil' kan men afspreken wanneer er water in- of uitgelaten moet worden en hoe hoog de dijken dienen te zijn. Sinds het einde van de middeleeuwen hebben waterschappen dan ook eigen peilen ingesteld. Zo'n peil is zichtbaar gemaakt door een groef in een referentiesteen. Nadat de regering van de Bataafse Republiek in 1798 een centrale Waterstaatsdienst had opgericht, ontstond er behoefte aan een natio naal peil. Omdat in Amsterdam het Stadspeil zeer goed was vastgelegd, is dit peil overge bracht naar andere delen van Nederland. Dat project stond onder leiding van de Generaal der Genie C.R.T. Krayenhoff. Hij gebruikte daarvoor waterpasinstrumenten, die waren ontworpen en gemaakt door de beroemde Delftse instrumentmaker Onderdewijngaart Canzius. Geleidelijk aan zijn zo alle water peilen van waterschappen aan het Amsterdams Peil (AP) gerefereerd. In de tweede helft van de 19e eeuw bleek echter dat de bestaande peilmerken onderling grote en ontoelaatbare verschillen vertoonden. Een aantal geleerden uit Delft en Leiden vond daarom dat er opnieuw gewaterpast moest worden. In 1874 wendde dc Duitse Regering zich tot de Nederlandse Regering met het verzoek om het Duitse waterpasnet te mogen aansluiten op het alom befaamde Amsterdams Peil. De toenma lige directeur van de Polytechnische School te Delft, de wiskundige en geodeet Dr. Lewis Cohen Stuart, vond dit een uitgelezen idee om tegelijkertijd het Amsterdams Peil te contro leren. Van deze eerste directeur van de Poly technische School, die een directe voorloper is van de huidige Technische Universiteit Delft, hangt hier in de Prinsenkamer van het 1HE trouwens een fraai schilderij. Volgens Wakker behoort dit schilderij eigenlijk een plaats binnen de TU Delft te krijgen! De werkzaamheden voor dc Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing startten in 1875 onder leiding van Cohen Stuart; het werk is uitgevoerd door civiel-ingenieurs van de Polytechnische School. In eerste instantie zijn de berekeningen uitgevoerd in het hoofdge bouw van de Polytechnische school. (Oude Delft 95). Later is een apart gebouw gehuurd. Voor deze waterpassing is onder leiding van Cohen Stuart een speciaal waterpasinstrument ontwikkeld, waarvan wederom door de gebroe ders Caminada uit Rotterdam een groot aantal exemplaren is gemaakt (zie de collectie van de afdeling Geodesie). In 1878 overleed Cohen Stuart plotseling. Dc regering benoemde daarop de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, die het werk moest voort zetten. In het begin is veel aandacht besteed aan dc verbindingen van het Amsterdams Peil naar Duitsland (hun 'Normal Null'). Later zijn deze werkzaamheden uitgebreid over heel Nederland. Het duurde uiteindelijk 10 jaar voordat alle trajecten waren gewaterpast. Tijdens de berekeningen bleek dat er forse verschillen waren tussen de oude Amsterdams Peil hoogten en de opnieuw bepaalde waarden. Daarom is besloten om aan dc oude Amsterdams Peil merktekens een nieuwe hoogte toe te kennen. Om verwarring te verkomen, is een nieuwe naam geïntroduceerd: het 'Normaal Amsterdams Peil' (NAP). De toevoeging 'normaal', die iets te maken heeft met het wiskundige begrip 'gemiddelde', is een Delftse vinding! Voor het vastleggen van dit NAP in diverse gebouwen in Nederland, zijn speciale merktekens vervaardigd. Deze zijn door ervaren metselaars geplaatst. Eén van de waterpastrajecten ging langs Delft, en zodoende is ook in dit voormalige hoofdge bouw van de Polytechnische School een merkteken geplaatst, dat nog bijna geheel in

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 18