Nog eenmaal de VOC. Fort 'Batenstein in Ghana. tact is. Volgens Wakker heeft het concept van 'Normaal Amsterdams Peil' altijd veel belang stelling getrokken, ook van mensen buiten het veld van 'de geodesie' en van 'de waterstaat'. Zo maakte de tot de gasten behorende cineast Louis van Gasteren, een kleine 20 jaar geleden, een fraaie film over het NAP, met als titel 'Een zaak van niveau'. Van Gasteren is zeer geïnteresseerd in het NAP en heeft een studie gemaakt over de rol van Nederlandse waterbouwers bij de inrichting van het Japanse hoogtesysteem in de tijd van de al genoemde Nauwkeurigheidswaterpassing in het laatste kwart van de 19e eeuw. Hij is ook de geeste lijke vader van het NAP-monument in de Stopera te Amsterdam. Ook memoreerde Wakker nog dat de stichting De Hollandse Cirkel op 9 september 2000 in het kader van de Open Monumentendag, in de Regentenkamer van dit gebouw een kleine expositie heeft gehad met bijzondere aandacht voor het NAP. Hij eindigde met de overdracht van de plaquette aan Blokland namens de afdeling Geodesie en de stichting De Hollandse Cirkel (Afb. 2). AJb. 2. Wakker (links) draagt de plaquette over aan Blokland (rechts). Tot zover dit verslag van een historische bijeenkomst op de Oude Delft; ook gedenk waardig gezien in het licht van de recente veranderingen rond de plaats van de Geodesie aan de TU Delft. Cohen Stuart, een van de eerste geodeten, zou heden ten dage wellicht de wenkbrauwen ietwat hebben gefronst. J.A.J. Marissen Servaas van Elteren en René Dahmen In het kader van ons afstuderen aan de faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft vertrokken w ij, Servaas van Elteren en René Dahmen, in maart 1991 per auto naar Ghana. Het doel van de reis is het in 1656 door Nederlanders van de VOC gebouwde Fort 'Batenstein' te onderzoeken, op te meten en in kaart te brengen en het maken van een restauratie plan. Na een avontuurlijke reis van vier weken wordt Accra, de hoofdstad van Ghana bereikt. Hieronder een kort verslag van het resultaat van dit alles. Onze contactpersoon in Ghana is professor Albert van Dantzig. Deze Nederlander doceert al jaren geschiedenis aan de University of Ghana en onderhoudt goede contacten met de TU in Delft. Door hem is ook het verzoek aan 'Delft' gedaan om een restauratieplan voor Fort Batenstein te maken. Batenstein is gebouwd in 1656 op de locatie van een vroegere Zweedse nederzetting, als onderdeel van het Nederlandse verdediging en handelssysteem op dit gedeelte van de 'Goud- en Slavenkust'. In totaal zijn er ruim dertig forten en kastelen gebouwd. Echter niet allemaal in het bezit van Nederlanders. Vóór dat de Nederlanders zich in het gebied vestigden waren de Portugezen er al bijna 150 jaar actief. Zij worden echter vanaf 1600 langzaam maar zeker verdreven door de Nederlanders, de Denen en iets later ook

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 19