Varia: Wageningse beeld 'De Valk geodetisch monument? Wie in Wageningen op Droevendaalsesteeg 3 van AlterraAVUR-gebouw 101 ingang West benut, bijvoorbeeld om het Centrum voor Geo- informatie te bezoeken, wordt met twee beelden geconfronteerd. Links van de ingang is bet een buste van de bekende landbouwkun dige Staring en rechts - iets uit het zicht - prijkt een forse vogel. Op de sokkel staat al dan niet historiserend "Aangeboden door het Wageningsch Studentencorps"Mondelinge informatie naar de vogel levert ter plekke meestal niets op, maar het gevleugelde dier lijkt meer op een valk dan op een toekan. Uit overlevering is nog bekend, dat in 1999 het plaatsen van het beeld in het nieuwe pand omstreden was vanwege een interpretatie als een on-nederlandse adelaar! Het beeld is in 1999 meeverhuisd vanuit het Gebouw voor Landmeetkunde aan de Hesseling van Suchtelenweg 6. Hoe het daar kwam leert een eerder in dit blad geciteerd boek over de oudere Wageningse universiteits gebouwen. In de dertiger jaren van de 20e eeuw krijgt A. Kruidhof, eerder landmeter van het Kadaster, voor zijn onderwijsopdracht aan de Landbouwhogeschool als laboratorium voor Landmeten en Waterpassen het voormalige theehuis De Valk aan de Rijkstraatweg (nu: Generaal Foulkesweg) toegewezen. In 1944 evacueert Landmeetkunde naar Putten en na de oorlog is De Valk een ruïne. In 1953 was er een nieuw eigen gebouw. Het boek van Tummers over De Valk: "Het beeld De Valk van de Wageningse beeld houwer August Falise, sierde jarenlang het theehuis aan de Rijksstraatweg. Maar op een gegeven ogenblik ontbrak het beeld op het lab. Gestolen. Kruidhof vermoedde al snel bij wie het te vinden zou zijn: De Valk was immers ook een tijd een studentenkroeg geweest. Enige tijd later, rond Sinterklaas, werd Kruidhof uitgeno digd om zich bij De Valk te melden. Daar kreeg hij van een Sint en twee Zwarte Pieten te horen dat het corps de rechtmatige eigenaar van het beeld zou zijn, dat Kruidhof het nu wel in bruikleen zou kunnen krijgen, maar dat hij De Valk weer moest inleveren zodra hij een nieuw lab aangeboden zou krijgen. Kruidhof 'zou kijken wat hij kon doen maar was niet van plan het beeld ooit nog af te staan. Dat bleek wel toen de studenten voor de opening van Landmeetkunde weer bij hem aan de bel hingen. Maar vooruit, Kruidhof wist het goed gemaakt. Het beeld, dat een plaatsje zou krijgen in de hal, had nog een zuil nodig. Kruidhof wilde daar wel 'aangeboden door het Wagenings studentencorps[nog met ch, AdB] op laten zetten, zodat iedereen zou denken dat het corps niet alleen de zuil maar ook De Valk aan het lab geschonken zou hebben. De studenten begrepen dat ze weinig keus hadden en aldus geschiedde." Adri den Boer 1 T. Tummers, Het schip van Blaauw, LU Wageningen 1990 (hoofdstuk/pand 7: Landmeten) 48

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 22