Varia: inhoud Caert-Thresoor Historisch Nieuws: weer straatnaam voor landmeter Stampioen In nummer 2003-1 van Caert-Thresoor vindt men onder andere de volgende artikelen: Elly Dekker en Marco van Egmond, Het 'ongewone' globepaar van Cornelis Covens: uit de hand gelopen hobby of baanbrekende innovatie? Jos Wieland, Kadaster 1832 (1841) revisited: archiefbrede samenwerking op moderne leest onder de koepel van DIVA Lida Ruitinga, Kadastrale atlassen revisited: stand van zaken op papier Landmetersplein. Rotterdam vernoemde hem al eerder in een Stampioenstraat en een le en 2e Stampioendwarsstraat (en voegde daar nadien een Landmeterstraat aan toe). Adri den Boer In de Zuid-Hollandse gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle krijgen twee nieuwe straten de namen Stampioenstraat en Tirionstraat. Dit op advies van de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle. W. Paul legt in no 72 van hun Verleden Tijdschrift (maart 2003) uit waarom. Dat men zo goed geïnformeerd is over de topografie van weleer is te danken aan generaties fraaie landkaarten. "Verschillende landmeters en carto grafen hebben elk op hun eigen wijze het landschap in kaart gebracht. Sommigen zijn zeer gedetailleerd te werk gegaan, anderen geven een meer algemeen beeld," aldus Paul, die vijf van hen met name noemt. "Het leek ons een goede gedachte, enkele namen van deze cartografen te verbinden aan genoemde straten. Wij kozen hiervoor Stampioen en Tirion, omdat wij hun kaarten de mooiste vonden," zo vervolgt hij. Jan Janszoon Stampioen (*1590) was van 1619- 1660 landmeter van Schieland en Isaack Tirion (1705-1765) was te Amsterdam cartograaf en uitgever van kaarten en boeken. In de ook in Schieland gelegen gemeente Bergschenhoek bevond zich al een Stampioendreef, uiteraard nabij het 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 25