Varia: DP-peilmerk als Haags geodetisch monument In de voorgevel van de Koninklijke Schouwburg, Korte Voorhout 3 te Den Haag, bevindt zich een verken- of peilmerkgroef met ingehakt hoogtecijfer en een referentie naar het Delfland Peil: 4.22 DP. Er is in dit geval geen sprake van een separate peilmerksteen, maar van slechts graveerwerk in het gevelmate riaal. De Koninklijke Schouwburg werd gebouwd als stadspaleisje voor prins Karei Christiaan van Nassau- Weilburg. Hij en zijn vrouw gaven Pieterde Swart in 1766 opdracht tot het classisistisch ontwerp. Het hoofdgebouw Afb. I. DP-peilmerk in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. bestond uit twee naar voren springende bouwdelen met ertussen een genomen. De nauwelijks 30 jaar oude fagade halfronde cour. Het is in deze voorgevel dat de bleef daarbij gespaard. Deze globale bouwge- peilmerkgroef zich bevindt. De bouwheer schiedenis leert niet meer dan dat het peilmerk keerde voor het pand gereed was naar niet van voor ca. 1770 kan zijn. Gezien het Duitsland terug. In 1804 werd het paleisje na ontbreken van een verwijzing naar het NAP een verbouwing als theater in gebruik lijkt datering wel van voor 1875 te moeten zijn. Afb. 2. Peilschaal in de kademuur van de Oude Delft te Delft. Over het feit dat er in de gedecentraliseerde eenheidsstaat tot in de 20e eeuw naast het NAP - en ongetwijfeld daarop aangesloten - nog meerdere officiële hoogtereferentievlakken functioneerden, is eerder gepubliceerd'. Blijkens een 'dubbele' peilschaal in de kademuur van de Oude Delft tegenover het Gemeenlandshuis van Delfland werd het DP (afgerond) vastge legd op 0.40 m - NAP. Adri den Boer PEILSCHAAL N JP 'U P. Boer, Adri den, Het Rottepeil (RP), in Geodesia 1997-10, p.463-465

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 26