"Koopgoot in kaart": een plan voor een temporeel GIS koopgoot in kaart René van der Schans "Kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was". Deze ooit gehoorde verstandige uit spraak is het motto van het Koopgootproject, een plan voor de productie van een temporeel en deels ook drie-dimensionaal geografisch informatiesysteem van de omgeving van de Rotterdamse Beurstraverse, beter bekend als de "Koopgoot". Kern daarvan vormt de ontwikke ling van de rechtstoestand vanaf 1830 tot nu, op basis van kadastrale gegevens. Deze kern wordt aangevuld met informatie over de ontwikkeling van de bebouwde omgeving, (ondergrondse) infrastructuur als kabels, leidingen en metrobuizen, plannen voor het gebied, gelokaliseerde en georiënteerde (lucht)foto s, 3D-modellen, toelichtende teksten, en wat nog meer nodig mag blijken om duidelijkte maken wat er in het gebied te doen was en is en hoe dat, met kaarten, landmeet kundige technieken en geografische informa tiesystemen werd en wordt beheerd. Doelgroep is het algemene publiek (zeer in het bijzonder het Rotterdamse) met belangstelling voor het verleden en het ruimtelijk beheer van de stad. Door twee parallelle tijdlijnen, die van het gebied zelf en die van de landmeetkundige, kartografische en GIS-technieken die voor de beschrijving en inrichting van het gebied nodig waren en zijn, wordt daarbij de geo-informatie- verzorging duidelijk in zijn maatschappelijke context geplaatst. Steun voor dit project in de vorm van adviezen en hulp bij allerlei spitwerk in de archieven is bijzonder welkom! Kijk voor nadere informatie op www.geodesia.nl of neem contact op met de auteur van dit stukje, Fluitekruid 8, 6721 RG Bennekom, 0318-413070, r.vanderschans@hccnet.nl. Binnen De Hollandse Cirkel zijn twee werkgroepen actief voor de inventarisatie van oude instrumenten, van foto's en van filmmate riaal van historische waarde voor de geodesie. Gezien de omvang van het materiaal dat men tegenkomt is uitbreiding van de inventarisatie- groepen gewenst. Het is interessant en plezierig speurwerk. Resultaten worden gezamenlijk besproken. In de eigen regio worden bedrijven en instellingen bezocht nadat van tevoren contact is gelegd. Uiteraard worden onkosten vergoed. Geïnteresseerd? Opgave bij Bureau De Hollandse Cirkel (zie colofon). kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was! "kaarten werden/worden gemaakt omdat er wat te doen was/is" Vrijwilligers gevraagd wat was/is er dan allemaal te doen? welke krachten speelden/spelen er? hoe werden/worden die kaarten dan wel gemaakt? met wat voor technieken? wat werd/wordt er op die kaarten gezet? een antwoord op die vragen voor de Beurstraverse in Rotterdam, getoond met de modernste geodetische, kartografische en GIS-technieken

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 27