Varia: faculteitsbord Geodesie museumstuk? Column: W.S. Geodesie werd in Delft van een Faculteit via een Subfaculteit een Afdeling. Het bord aan het begin van de Thijsseweg kon de wijzi gingen niet bijhouden. Terwijl de voorzomer van 2003 zwoel is van volgende veranderingen prijkt daar nog steeds de aanduiding 'Faculteit der Geodesie'. In welke museale verzameling zal dit bord belanden en wanneer? Om het bord niet ongemerkt te laten verdwijnen is aandacht in media gewenst en vandaar deze korte bijdrage. Adri den Boer Voluit: Willem Schermerhorn Teunzoon. Ik heb hem alleen gekend in wat men kan zeggen de laatste fase van zijn werkzame leven. Zijn politieke loopbaan was, op zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer na, reeds afgelopen. Ik stond aan het begin van mijn loopbaan. Wat wist ik eigenlijk van hem? Hij was minister president geweest als lid van de partij die ik ook toegedaan was. Ik herinnerde mij nog heel goed zijn radiopraatjes, oppeppers in moeilijke tijden van armoe en wederopbouw. En onze teleurstelling na de verkiezing in mei 1946, toen bleek dat hij en zijn partij de kiezer toch niet echt aangesproken hadden. De laatste jaren heb ik, daartoe aangespoord door de HC en het bestuur van de Kring voor Aardobservatie en Geo-informatica veel gesnuffeld in oude stukken en publicaties waarin de naam Schermerhorn steeds aanwezig is. Het is ongelofelijk wat een activiteiten die man reeds vanaf zijn afstuderen in 1918 ontwikkelde. In de bundel 'Prof.Dr.Ir. W. Schermerhorn, minister-president van Herrijzend Nederland' schreef Van der Weele een artikel van 13 bladzijden, waarvan 7 tekst over zijn beroeps activiteiten, uitdrukkelijk voor niet-vakge- noten. Fritz Ackermann in Bildmessung und Luftbildwesen en A.H.E. Frank in Photogrammetria schreven over de betekenis van W.S. voor de landmeetkunde, wel voor vakgenoten. Toch meen ik dat er nog werk te doen is: een min of meer volledige beschrijving en evalu atie van zijn geschriften en een nauwgezette levensbeschrijving. Wie zal dat werk ter hand nemen? Hoe begon ik deze column? Ja, zonder iets te weten van hetgeen W.S. voor de dienst, waar ik in 1949 kwam te werken, heeft betekend werd ik ingewerkt in de fotogrammetrie. Later, in 1952 toen het instrumentenpark van het ITC werd opgezet, had ik dagelijks met hem te maken en samen trachtten wij de geheimen van bv de Stereotopograph van Poivilliers te doorgronden. Dat dit voor mij een leerzame tijd was, behoeft geen toelichting. Henk Zorn

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 30