I - erg belangrijk hebben gevonden, maar zullen net als landmeters van deze eeuw ook wel belang hebben gehad bij het kunnen declareren van hun verblijfkosten. Uit genoemd rekenin genboek blijkt, dat ook zij het grote genoegen hadden in 1507 hun verblijfkosten (de 'Zerunge') te kunnen declareren aldus de volgende bloemlezing: - Zerunge den selbigen Landmessern im land zu messen off der leyen (Oude Leye) - Idem Zerunge und onkost off der bill. - Zerunge den Landmessern zu Belkum (Berlikum) In Hessell Merthena husz - Idem Zerung zu Minnertszga den selbigen Landmessern. - Zerung den drev Landmessern ynn Lewarten (Leeuwarden) In dem Ancker Hieruit is af te leiden, dat de landmeters niet op de pas drooggevallen kwelders van het Bildt hebben kunnen eten en overnachten. Zij moesten bij gebrek aan voorzieningen uitwijken naar het oude land om aldaar in herbergen te eten en/of te overnachten (Afb. 4). Hierbij valt op, dat in Leeuwarden de bezochte herberg "Het Ancker" met name is genoemd. Nog heden ten dage is er in Leeuwarden aan de Eewal 73 aan de terpzijde een hotel-café restaurant "'t Anker". Het is niet onmogelijk, dat deze thans in dit oude pand gevestigde horecagelegenheid identiek is met de herberg, waarde "drey Landmessern" in 1505/1506 hun "Zerung" genoten. Interessant is ook de vermelding van een uitgave aldus: - Epe gosso en Hessel merthena scriber der dasz bescriben hatt bey den Lantmessern lm messen. De naam Hessel Merthena komt een aantal keren in de rekeningenboeken voor. Hij was waarschijnlijk een soort hoofduitvoerder van de inrichting van Het Bildt. Hij heeft als 'scriber' "de namen van de eerste 13 hoofd pachters met de door de landmeters berekende kavelgroottes in het register "Abmessung des Landes Bilde" genoteerd. Met Frans Minnema, de rentmeester van het Bildt had hij het toezicht op de "Abmessung der Bylde". Landmeetassistenten Landmeters van deze eeuw kunnen met behulp van GPS solitair in het terrein opereren. In de eeuwen daarvoor konden de landmeters slechts functioneren met de hulp van meetarbeiders. In 1507 was dat niet anders, zoals blijkt uit de volgende notities uit het eerder genoemde register: - Eym arbeyter der Jan Truyde dem landt- meser geholfen hatt die wegschloten zu messen (zeven stuivers). - eym arbeyder hatt Jan Truyden geholffen die teychschloten zu messen. Jan Truy komt nog vaker in het register voor aldus - Jan Truyden vor eyn monet arbevdzlon der rentmeyster befholen 12/1. Hieruit is af te leiden welk maandloon een landmeter rond 1500 verdiende. Jan Truy komt nog vaker in het register voor: - Geben Jan truy von dem messen an der selben schloten und ander schloten of der bill land - Jan Truyden vor eyn monet arbeydzlon der rentmeyster befholen 12 /1 Afb. 4. De rationele structuur van de hoofdverkavelingen van Het Bildt.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 6