IJkbasis Loenermark Uitzetten van "wegschloten "Wegschloten zu messen" kan niet anders betekend hebben, dan het uitzetten van de wegsloten van de nieuwe wegen van het Bildt, die nog tot op heden de hoofdkavelstructuur van het Bildt vormen. Dat in de jaren 1505/'08 na de afsluiting de aanleg van de wegen voort varend ter hand is genomen blijkt uit het feit, dat in het register van de jaren 1505 en 1506 er zelfs een afzonderlijk hoofdstukje is opgenomen, waarin de uitgaven van het graven van "wegschloten" zijn verantwoord. Na 1506 zijn er behalve de uitgaven aan Jan Truyde geen vermeldingen van uitgaven aan "Landmessern" genoteerd. Daarmee houden de landmeetkundige activiteiten in het Bildt nog niet op, want de bewaard gebleven correspon dentie van 1508/' 10 tussen de bestuurders in Leeuwarden en hertog George in Dresden heeft met enige regelmaat ook de opmeting van het Bildt als onderwerp. Over dit onderwerp en over de gebruikte maten wellicht wat meer in een volgende aflevering. - Inventaris van stukken betreffende het bestuur van de Saksische hertogen over Friesland. (1488) 1498-1515 (1520) - FryskeAkademy, Ljouwert 1998 - Berns, J.L. Transcriptie stukken Hauptstaatsarchiv Dresden CK 6007/6008 Ryksarchyf Fryslan Leeuwarden. - Sannes, H. Geschiedenis van Het Bildt, Franeker 1951-1956. Frans Jansen In de aanloop naar de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 11 maart jl. werd op TV Gelderland een gesprek uitgezonden met Jan Kamminga, de commissaris van de Koningin in Gelderland. De CvK werd aan de tand gevoeld over de kennis van zijn provincie. Hem werd onder andere de vraag gesteld of hij wist waar de standaardmeter was te vinden. Kamminga antwoordde zonder aarzelen dat deze zich bevindt op de Loenermark. De presentator vulde daarop aan dat deze voorziening wordt beheerd door de Rijks Geologische Dienst (nu: Nederlands Instituut voor Toegepaste Geowetenschappen TNO, red. HC). Hier lijkt zich een typisch geval van de klok en de klepel voor te doen. Dit gesprek is aanlei ding om eens nader in te gaan op de geschie denis van de basis in de Loenermark en de huidige functie van de ijkbasis. Wie de feite lijke beheerder is op dit moment wordt misschien niet direct duidelijk, maar het is beslist niet de Rijks Geologische Dienst. Wat de historie betreft kunnen we niet beter worden geïnformeerd dan door een vrije vertaling te geven van de in 1964 door de Nederlandse Commissie voor Geodesie uitgeven publicatie (in de zgn. groene reeks) "Standard base Loenermark" b Met name hoofdstuk 1 van deze uitgave behandelt de oorspronkelijke gedachte om te komen tot een ijkbasis en de aanleg daarvan. Op de 10e General Assembly of the Union Géodésique et Géophysique Internationale gehouden Rome is op voorstel van Sectie I, Triangulatie, een resolutie aangenomen waarin onder andere wordt voorgesteld om in ieder deelnemend land een ijkbasis aan te leggen volgens de "Vaisala methode" om zodoende alle netwerken van een uniforme schaal te verzekeren en tevens om invardraden en geodi- meters te kunnen kalibreren. Naar aanleiding van dit besluit stuurt de direc teur van het Finse Geodetische Instituut, prof.dr. W. Heiskanen, op 15 januari 1955 een brief aan de Secretaris-Generaal van de Association Internationale de Géodésie, prof. P. Tardi, waarin hij voorstelt dat het Centrale Bureau de organisatie coördineert omdat het Bronnen "Standard base Loenermark" Hoofdstuk 1, geschreven door prof. ir. G.J. Bruins

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 7