Afbakening van de rijksgrens tussen Baarle-Nassau en de aangrenzende Belgische gemeenten 1488), 1498-1515 1520), Fryske Akademy, Ljouwert 1998. Pouls, H.C., De landmeter van Romeinse tot de Franse tijd, Canaletto, Alphen aan den Rijn 1997. Sannes, FF, Geschiedenis van Het Bildt, Franeker 1951-1956. Teeling, P.S., Repertorium van Oud-Neder landse landmeters, Hoofddirectie van het Kadaster, Apeldoorn 1972. Thabor, Peter Jacobz van/dr R.Steensma, Histo rie van Vrieslandt, DeTille, Leeuwarden 1973. Vries, O., Naar ploeg en koestal vluchtte uw taal, Fryske Akademy, Ljouwert 1993. W.A. Claessen Na de stichting in 1966 van twee nieuwe grens wisselkantoren bij de grensovergang in de weg van Baarle-Nassau naar Turnhout in de Belgische gemeente Weelde maakte de Belgische douane bezwaar tegen de plaats van de bouw. De gebouwen zouden niet staan buiten de strook van tien meter van de grens lijn waarin niet mocht worden gebouwd ingevolge artikel 34 van de grensovereenkomst van Maastricht van 8 augustus 1843 die Nederland en België hadden gesloten omtrent de grensscheiding. Het bezwaar leidde ertoe dat de Belgische regering aan die van Nederland een voorstel indiende ter bepaling van de juiste ligging van de grens tussen de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau en de Belgische gemeente Weelde ter plaatse van het douanekantoor. Een gemengde Nederlands- Belgische commissie zou op grond van artikel 7 van het reglement van 28 juni 1847 voor het onderhoud en de instandhouding van de grenspalen tussen de beide landen de juiste grenslijn dienen te bepalen. Dit reglement was vastgesteld uit kracht van de genoemde grens overeenkomst. De tekst van genoemd artikel luidt: "Wanneer de grenspalen opnieuw geplaatst zullen moeten worden, zullen de Gouverneurs der twee Staten de gelijktijdige tegenwoordigheid op de plaats van de Burgemeesters der belanghebbende gemeenten bevelen alsook die van de Ingenieurs- Verificateurs van het Kadaster of hunne gemachtigden, opdat de plaatsing in alle opzigten overeenkomstig zij met de opgaven van de beschrijvende proces-verbaal dei- grensscheiding en met de grenskaarten in de archieven der gemeenten berustende. Te dien einde zullen de gouverneurs zich onderling verstaan om het tijdstip der bijeenkomst van de bovengenoemde ambtenaren te bepalen." Van Nederlandse zijde werd ingestemd met dit voorstel en er kwam een gemengde Belgische- Nederlandse grenscommissie tot stand met als opdracht de bepaling van de juiste ligging van de grens tussen de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau en de Belgische gemeente Weelde ter hoogte van het douanekantoor. De commissie die begin 1967 haar werk begon concludeerde twee jaar later, na veel studie, dat het buiten haar bevoegdheid lag de grens ter plaatse ondubbelzinnig vast te stellen en Afb. 3. Het Bildt in 1665. (>4 jfuirntiinrtn A rehrci 'tTum 'Doble Lort IttvterhkiiXf Bretuum 'mum

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 10