Zaken deze stukken doorstuurde naar Financiën en Binnenlandse Zaken met het verzoek een voorstel in te dienen voor het op te stellen Koninklijke Besluit. In het op 8 februari 1971 getekenden Nederlandse KB werd goedgevonden "aan een gemengde Nederlands Belgische Commissie de vaststelling toe te vertrouwen van de grens tussen de gemeente Baarle-Nassau en de aangrenzende Belgische gemeenten Poppel, Weelde, Turnhout, Merksplas, Wortel, Hoogstraten, Minderhout, Weelde en Baarle- Hertog, voor zover het betreft het gedeelte van deze laatste gemeente nabij het station Weelde, met uitzondering van alle enclaves van de gemeente Baarle- Hertog gelegen binnen de gemeente Baarle-Nassau, en met ingang van 1 februari 1971 te benoemenHet voorstel van de Belgische ambassade was letterlijk overge nomen. Weelde was tweemaal genoemd en Meerle vergeten. De omschrijving van de grens bevatte een tegenstrijdigheid. De reactie van de arrondissementscommissaris op een hem toegezonden kopie van het KB werd met verbazing gelezen. Hij schreef de vrees te hebben dat men geen stap vooruit was gekomen. Het toevertrouwen van de grensbe paling van een gemengde commissie stoelde op geen enkel verdrag of overeenkomst. Een verzuim van de destijds benoemde "Kommissarissen grenscheyders" moest worden hersteld. En daartoe dienden commis sarissen op dezelfde wijze benoemd te worden en moesten die ook over dezelfde volmachten kunnen beschikken. Over in de tekst voorkomende fouten en tegen strijdigheid (zie cursief) verder geen woord. Na een briefwisseling werd het eindelijk duidelijk. Er dienden bij KB commissarissen benoemd te worden met dezelfde volmachten als genoemde grensscheiders ingevolge art. 6 van het verdrag van 19 april 1839 tussen Nederland en België. Een verzuim van hen kon hierdoor worden aangevuld. Dit verdrag door de gemachtigden van de vorsten van Nederland en België werd op 26 mei 1839 door Willem en op 28 mei 1839 door Leopold getekend. Zoals hun "collega 's in 1843 beslissen de commissa rissen soeverein. Er is geen bekrachtiging bij wet nodig. Het proces-verbaal van de grensbe paling, de plans en kaarten moeten een geheel gaan uitmaken met de stukken bij de conventie van Maastricht. Van Nederlandse zijde, werd in afwachting van de derde zitting niets meer ondernomen. Op de zitting van 1 december 1971 te Baarle- Nassau verscheen een grote Belgische commissie. Het Belgische KB was op 19 september 1971 getekend en daarbij was de Belgische commissie uitgebreid met de burge meesters van de zeven overige gemeenten. De voorzitter beschreef wat was vooraf gegaan aan de ondertekening van het KB en betreurde het dat opnieuw moest worden begonnen. Hij verwachtte daarbij problemen in Den Haag en gaf een concept voor een nieuwe tekst dat na enkele wijzigingen werd goedgekeurd. De burgemeester van Baarle-Nassau had bezwaren tegen de tekst van het Belgische KB. Met twee van zijn collega's wenste hij herziening van het Belgische KB. Enkele Belgen deelden die wensen niet. Afgesproken werd bij het proces verbaal aan het slot aan te geven hoe over die punten wordt gedacht maar dat in ieder geval een poging tot herziening zal worden gedaan. Voor wat betreft het in de vorige zitting genoemde punt van de kosten werd voorgesteld dat ieder land de helft van de totale grenslijn 50 km) opmeet en dat niet meer over kosten wordt gesproken. In het terrein was men het over een aantal grenspunten niet eens. De commissie moet zich over die verschillen uitspreken nadat de betreffende eigenaren erbij zijn betrokken. Er zal een rooster voor terrein- bezoek worden opgesteld. Ieder commissielid moet maar beslissen of hij ter plaatse zal verschijnen. De betrokken burgemeester zal echter steeds aanwezig zijn. Aan de voorzitter was de taak om zijn departe mentsleiding en de commissaris der Koningin in Noord-Brabant in te lichten over de perikelen rond het KB en, na een toelichting, te verzoeken de totstandkoming van een nieuw KB te bevorderen. Daarbij verwees hij naar een bijgevoegde ontwerptekst die in overeenstem ming was met de op de derde zitting gefiat teerde. Het zal duidelijk zijn dat, mede gezien de sterkte van de tekst van het Belgische besluit, het verzoek niet zonder meer werd

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 13