Het concept bevatte verder een opsomming van wat op de zittingen was besloten en getoond als resultaat van de technische werkzaamheden en wel: de namen van de commissarissen belast met de technische werkzaamheden; het niet plaatsen van grenspalen in afwijking van het reglement van 1843, het waarom daarvan en het gekozen alternatief; de richtlijn bij de grensbepaling van wegen; de behandeling van onzichtbare grenzen; de behandeling bij gecon stateerde tegenstrijdigheden; het aanhouden van de terreinsituatie bij waterlopen waarvan de loop is gewijzigd; de vervaardiging van kaarten 11000 en 1:500 met aanvullende gegevens, gewaarmerkt door de commissa rissen belast met de technische werkzaam heden; de vervaardiging van kaarten 1:2500 en 11250 die dienen voor de parcellaire plans genoemd in de overeenkomst van 1843; het in de plaats van de overzichtskaart 1:10 000 in de voornoemde overeenkomst nemen van de Belgische kaart 1:10 000; de grensbeschrijving die vier en een halve pagina A4 besloeg. I let proces-verbaal is opgemaakt in 25-voud, 15 exemplaren voor België en 10 voor Nederland. De Nederlandse exemplaren berusten op het gemeentehuis van Baarle- Nassau, de vestiging Breda van de directie Zuid van het Kadaster, de hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn en de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Binnenlandse Zaken. De slotzitting werd op 26 april 1974 te Turnhout gehouden. De burgemeester van die stad verzorgde de uitnodigingen voor een zitting met een academisch karakter. Naast de Commissaris(gouverneur des konings in de provincie Antwerpen en de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant hadden velen zijn uitnodiging aanvaard. Alle media waren vertegenwoordigd. Na de opening en een toelichting door de gastheer behandelde de arrondissementscommissaris waarom in 1843 de afbakening tussen de grenspalen 214 en 215 niet was geschied en waarom dit alsnog moest worden gedaan. Hij stond stil bij de uitzondering gemaakt voor de enclaves van de gemeente Baarle-Hertog en Baarle-Nassau. Men had op veel overtredingen kunnen stuiten als dit was geschied. Volgens artikel 43 van de conventie van Maastricht mocht immers niet worden gebouwd binnen tien meter van de rijksgrens. En door die overtreding, geconsta teerd in 1966, was het allemaal begonnen. Vervolgens werd het proces-verbaal onderte kend door de leden van de commissie en werd een exemplaar met de bijbehorende kaarten aan de gouverneur en de commissaris aange boden. De voorzitter gaf een kort overzicht van het werk van de commissie, noemde de problemen van formele aard en de belangrijke en omvangrijke rol gespeeld door de kadastrale diensten van België en Nederland (uit het 'maandwerk' van het Kadaster werd later opgemaakt dat aan Nederlandse zijde 465 mandagen aan de regeling was besteed). Hij bedankte Turnhout voor de gastvrijheid en iedereen die bij de afbakening een rol had gespeeld of bij de slotzitting aanwezig was. De commissarissen van de grenscommissie ontvingen geschenken met inscripties van de provincies Antwerpen en Noord-Brabant. Op de receptie daarna verschenen, gekleed in de ambtskleding van die tijd 'de Nederlandse Koninklijke Commissarissen van de jaeren 1839 tot 1843' Zij waren uit hun graftomben opgestaan en hadden per extra-diligence na vijf dagen reizen via de Singel Baarle-Nassau- Hertog het stadhuis van Turnhout bereikt. Als laatstcn behoefden zij geen rijksgrens te passeren. Zij werden voorafgegaan door hoorn blazers. Zij huldigden hun ambtsgenoten van de jaren 1967 tot 1974 en wisten op geestige wijze de verschillen tussen toen en nu te brengen. Over de gietijzeren grenspaal van 372 kilo: "Wijplaatsten er 388 over 400 kilometer: u plaatste wat onoogelijke betonnen paaltjes over 50 km Dit alles was gesteld op een gezegelde oorkonde die zij met passende geschenken aan hun jonge collega's van de twintigste eeuw aanboden. Na de receptie kwamen de commissarissen van 1843 en 1974 met hun partners bijeen in de afspanning St. Picter, waarna de festiviteiten in bourgondische stijl, nog steeds onder het geschal van de actieve hoornblazers, in een tweetal gelegen heden in Baarle-Nassau werden voortgezet. Het tijdens de slotzitting genoemde risico bij het betrekken van de enclaves bij de grensatba-

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 16