Afb. 4. Draagbaar Repsold universaal instrument gebruikt bij de primaire triangu latie van Nederlands- Indië door onder meer prof'. J.A.C. Oude mans. Dit instrument is thans in bezit van het Marinemuseum te Den Helder. de hoogst haalbare nauwkeurigheid. Het gevolg van te moeilijke marine- boeken was dat er andersoortige, eenvoudiger boeken door de koopvaardij ontwikkeld werden. De lengtegraadcom missie gaf ook de opdracht tot het maken van hydrogra fische kaarten en aanverwante publica ties in Nederland. De Commissie tot verbe tering van Indische Zeekaarten, onder leiding van de Commandant Zeemacht Nederlands-Indië, bepaalde de prioriteiten en gaf de opdracht tot het maken van hydrografische kaarten in Nederlands-Indië.12 In Nederlands- Indië gebruikten zeeofficieren daarvoor dezelfde rekenmethodieken en instrumenten als het moederland. Vele marineofficieren/ hydrografen zijn daadwerkelijk in Nederland en Nederlands-Indië werkzaam geweest omdat dit bij hun normale loopbaanpatroon hoorde. Hydrografen waren goed vertegenwoordigd in de hoogste marinerangen en leverden zelfs enkele ministers van Marine. Voorbeelden hiervan zijn: J.C. Rijk en E.B. van den Bosch. Sommige schrijvers zoals C.A. Davids en W.F.J. Mörzer Bruyns hebben zich vastgebeten in het, in de VOC-tijd belangrijke uitgevershuis Van Keulen.13 Voor de negentiende eeuw berust de invloed van dit uitgevershuis op misverstanden: de overheid beschikte immers zowel in Nederland als Nederlands-Indië over een Landsdrukkerij waar hydrografische kaarten, zeemansgidsen en wetenschappelijke publicaties, die commercieel niet interessant waren, gedrukt konden worden. Met name hydrografische kaarten waren, wat drukproces betreft, ingewikkeld om te maken terwijl de verkoopprijs laag moest zijn. Wat betreft innovatie van de zeevaartkunde was de rol van het uitgevershuis Van Keulen, na het opheffen van de VOC in 1799 en het een jaar later overlijden van Gerard Hulst van Keulen, vrijwel uitgespeeld. Een ander misverstand is dat er een negen tiende eeuws tijdschrift voor de gehele Nederlandse zeevaart zou bestaan. Niets is minder waar; de in bijlage tabel 3 genoemde tijdschriften zijn alle door leden van de lengte graadcommissie (in opdracht van de Marine) of door marineofficieren geredigeerd. Wel kan men er, sporadisch een artikel ingebracht door een koopvaardij-officier in vinden. De in de bijlage tabel 3 genoemde tijdschriften zijn dus absoluut niet representatief voor wat er in de commercie, bij de Nederlandse koopvaardij gaande was. Een derde misverstand is dat door de late oprichting van de Nederlandse hydrografische dienst, formeel in 1874, er daarvoor niets gebeurde. Ofschoon er enkele ernstige handi caps bestonden, kon er wel degelijk gesproken kon worden van het systematisch en doelge richt karteren van alle belangrijke havens en vaarwateren. De hier bedoelde handicaps lagen vooral in het feit dat de Fransen het in de periode 1795-1806 in Nederland voor het zeggen hadden en de Britten in Nederlands- Indië het bestuur van 1811 tot 1816 overnamen. Daarna heeft het enkele jaren geduurd voor er voldoende schepen en hydro grafen waren om deze werkzaamheden, op een steeds grotere schaal voortvarend aan te pakken. Daarbij kwam nog een handicap van binnen de eigen organisatie: de Koninklijke Marine had, in de eerste helft van de negen tiende eeuw, geen speciaal voor hydrografische werkzaamheden ingerichte schepen. Misverstanden 12 De jaarverslagen van deze commissie werden voor de periode 1838-1867 gepubliceerd in Berigten en verhandelingen en vervolgens, vanaf 1844 in Verhandelingen en berigten. In het Koloniaal Verslag werden deze verslagen eveneens opgenomen. E.O. van Keulen In de Gekroonde Lootsman. Het kaarten-, boekuitgevers en instrumentenmakershuis Van Keulen te Amsterdam 1680-1885. (1989). C.A. Davids "Een huis vol handboeken", W.F.J. Mörzer Bruyns "De instrumenten van de firma Van Keulen" en M. Kok "Cartografie van de firma Van Keulen 1674-1880".

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 23