1 lydrografische werkzaamheden hadden welis waar de hoogste prioriteit doch moesten noodgedwongen plaatsvinden vanaf oorlogs schepen.14 De Franse- en de Britse marine waren leiding gevend op het gebied van de hydrografie. Twee bekende namen uit deze periode waren Beautemps-Beaupré (1766-1854) en Beaufort 1774-1857). Beautemps-Beaupré, hij wordt wel "Le père de l'hydrographie moderne" genoemd, was de Franse Chef der Hydrografie in de periode 1826-1848, zijn Britse evenknie had deze functie in de periode 1829-1855. Overheden kregen door het construeren van hydrografische kaarten de totale controle op alle facetten van de zeevaartkunde. Een belangrijk communicatiemiddel tussen overheden onderling en van overheden naar zeevarenden was het Bericht aan zeevarenden (afgekort BAZ).15 Hydrografische kaarten werden actueel gehouden middels BAZ. Een BAZ verscheen, ondertekend door de Minister van Marine, in de Staatscourant. Pas na een nauwkeurig gedefinieerde positie in algemeen aanvaarde eenhedenstelsels konden vele andere wetenschappers systematisch met hun wereldwijde onderzoekingen beginnen. Enkele belangrijke, zeevaartkunde gerelateerde onderzoeksgebieden zal ik kort samenvatten. Getijden: Na het vastleggen van (primaire) triangulatie punten konden ook de exacte positie van vuurtorens, boeien, tonnen en bakens in hydrografische kaarten opgenomen worden. Het behoeft dan ook geen verbazing dat marines ook de leiding kregen over het loodswezen, de kustverlich- ting en de betonning en bebakening. Met al deze aktiviteiten op en om alle belangrijke havens en vaarwateren zien we ondermeer in het prestigieuze wetenschappelijke tijdschrift Philosophical Transactions of the Royal Society of London onder de titel "Note on the tides" door J.W. Lubbock 1803-1865) en William Whewell 1784-1866) vanaf 1831 een ware stroom van publicaties hierover ontstaan. Ook Nederland bleef op dit gebied niet achter en marineofficieren schreven hun bevindingen hierover.16 Maritieme meteorologie: Na de instelling van de lengtegraadcommissie verschenen er, middels zeeorders, steeds stringentere regels van wat er in scheepsjournalen over meteoro logische zaken vermeld moest worden. De voor deze metingen noodzakelijke instru menten werden, in toenemende mate van rijkswege aangekocht en verstrekt. Weinig bekend is dat de aan boord geplaatste marineartsen een belangrijke rol speelden bij het doen van de dagelijkse meteorologische waarnemingen. De analyse van door de marine en koopvaardij gedane waarne mingen vond op de wal plaats door marine officieren. Steeds meer publicaties verschenen over orkanen, winden, moessons enz. Kortom alle fysische verschijnselen die een schip van de geplande koers konden brengen werden steeds verfijnder ontrafeld, in getallen weergegeven en door overheden geverifieerd en gepubliceerd. Aardmagnetisch veld. In de tijd van de magnetische kompassen was de kennis van het aardmagnetische veld, zodra een schip het zicht op de vaste wal verloor, van cruciaal belang. De meest bekende negen tiende eeuwse wetenschapper die ongekend lang alle aardmagnetische metingen corre leerde, analyseerde en publiceerde is wel de Britse artillerie-officier Sir Edward Sabine (1788-1883). Sabine heeft in een tijdsbestek De hydrografische kaart als basis voor de negentiende eeuwse zeevaartkunde 14 Op 13 oktober 1821 bepaalde de commandant Zeemacht in Nederlands-lndië, de schout-bij-nacht J.D. Musquetier dat altijd een oorlogsvaartuig, met uitsluiting van alle andere diensten belast zou worden met het doen van hydrografische opnemingen. Ofschoon deze kordate maatregel in de praktijk regelmatig anders uitpakte gaf het toch, op hoog niveau, de wil aan hoe de prioriteiten ten aanzien van de hydrografische opnames gelegd werden. 15 Bij de oorsprong van de Berichten aan zeevarenden, om de scheepvaart van, door overheden geverifieerde, voor de navigatie belangrijke gegevens te voorzien ontstond een systeem van berichtgeving dat nog heden ten dage van kracht is. De Britse hydrograaf Sir Francis Beaufort introduceerde in 1834. Admiralty Notices to Mariners. De Fransen kenden de Avis aux naviga- teur, de Duitsers hadden hun Nachrichten für Seefahrer. '6 W. Baron de Constant Rebeque "Overzicht van de waarnemingen der watergetijden in den Nederlandsch Oost Indische Archipel gedurende 1839" in Berigten en verhandelingen (1843).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 24