AJb. 6. Cartouche van een hydrografische kaart van de aanloop naar Soerabaja gemaakt door de marine officier/hydmgraaf M.H. Jansen in 1848. De diepste aanlooproute werd Jansen 's vaarwater genoemd. Jansen zou daarna een belangrijke rol gaan spelen als liaison tussen de regering en de grondleggers voor de primaire triangulatie van Nederlands-lndië zijnde F. Kaiser en J.A.C. Oudemans. zeevaartkunde wordt nauwelijks gerept. De Koninklijke Marine had in de negentiende eeuw de regie over alle facetten van de zeevaart kunde. Hoogleraren werden in dienst genomen om de wetenschappelijke onderbouwing hiervan uit te werken. Hierdoor ontstond een geheel eigen 'lijn' boeken en tijdschriften, voor en door zeeofficieren geschreven, die voor het karteren van Nederlands-lndië een veel hogere nauwkeurigheid nastreefden dan voor de navigatie aan boord van een koopvaardijschip noodzakelijk was. De hier bedoelde 'lijn' zeevaartkundige boeken werd gestart door Cornelis Douwes, gevolgd door de lengtegraad commissie en Luitenant-ter-zee der eerste klasse J.C. Pilaar en in de tweede helft van de negentiende eeuw voortgezet door Luitenant- ter-zee der eerste klasse DJ. Brouwer. Ook alle hiermee samenhangende boeken, die voor de navigatie noodzakelijk waren, werden steeds in opdracht van de marine, in goede samenwer king met wetenschappers of door marineoffi cieren geschreven. De genoemde lengtegraadcommissie, met haar publicaties, enkele astronomische uurwerken ofwel moederklokken plus een verdeelmachine vormden het fundament van de negentiende eeuwse zeevaartkunde in Nederland. Het belichten van het uitgevershuis Van Keulen, enkele koopvaardijofficieren en een weten schapper geeft slechts een vage schets van het grote, solide bouwwerk dat zeevaartkunde heet. Omdat de hydrografische taak van de Marine zowel economisch als militair van landsbelang was kon hier de gehele negentiende eeuw, middels de staatsbegroting, veel geld en mankracht in gestoken worden. De in de inleiding genoemde standaardwerken en het proefschrift "Zeewezen en wetenschap" van C.A. Davids zijn, voor wat betreft de organisatie en rol van de Nederlandse zeevaart kunde in de negentiende eeuw, incorrect. 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 26