Catherijneconvent (aartsbisschoppelijk museum) Deze hoornen werden toegeschreven aan de eenhoorn. In de Middeleeuwen geloofde men dat het woeste dier slechts te overmeesteren was als langs het pad van de eenhoorn een maagd zou staan. De eenhoorn zou dan tot rust komen en zijn hoofd in de schoot van de maagd leggen, waarna de jagers het dier zouden kunnen overmeesteren. Onderzoek heeft uitgewezen dat het de hoornen of tanden van de narwal (een vis) zijn. De fout is ontstaan door een onjuiste bijbelse vertaling van het Hebreeuws naar het Grieks, bedoeld was in de oorspronkelijke hebreeuwse bijbel de oeros. Er ontstond na afloop een discussie waar de hoornen zich nu bevinden, volgens iemand uit de zaal in het Rijksmuseum. De voordracht van dr. R. van Gent ging over "Het instrument in wetenschappelijk historisch onderzoek In natuurwetenschappelijke onderzoek spelen instrumenten een grote rol: denk maar aan de kijker in de astronomie of de microscoop in de biologie en geneeskunde. Hij beschreef de ontwikkeling van lenzen en kijkers en met name de sterrenkijker en diegene die aan de wieg van deze ontwikkelingen gestaan hebben: o.a. Galileo, Copernicus en Christiaan Huygens. Een belangrijk deel van zijn voordracht ging over de expeditie van Van Santen Bakhuizen i.v.m. de Venusovergangen in 1874 in Indonesië. Deze overgangen komen om de ongeveer 120 jaar voor en dan 8 jaar na elkaar. De volgende Venusovergangen komen in 2004 en 2012. Het accent lag op de sterre- kundige kant van de waarneming van de overgangen. Zijdelings werd aangestipt: de logistiek van de expeditie, wat heb je allemaal nodig, hoe komt het daar aan de andere kant van de aardbol, hoe bepaal je de exacte positie en tijd om op het juiste momentje waar nemingen te kunnen doen. Mijn gedachten gingen uit naarC. Huygens, die een waterpasinstrument ontwikkelde, dat gebruikt is bij de vastlegging van het AP in 1682/84. Slot De doelstellingen van de stichting De Hol landse Cirkel sluiten goed aan bij hetgeen op deze dag naar voren is gekomen, nl. het inven tariseren en ontsluiten van geodetisch erfgoed ener over publicerenDe inzet van de ingestelde werkgroepen: "inventarisatie geode tische instrumenteel erfgoed", "historisch geodetisch beeldmateriaal", "jong geodetische erfgoed" en "geschiedschrijving geodesie 19e en 20e eeuw" is onmisbaar om deze doelstel lingen te bereiken. Tekst lezingen en de SAE-Nieuwsbrief van april 2003. Wim van Beusekom Het waterpasinstrument van Christiaan Huygens d /lic\/<feris Niveau Bronnen

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 32