Varia: boom en steen van Ligterink Varia: Snellius en de Rijnlandse roede O "Aangeboden aanprofdr.ir. G.H. Ligterink bij zijn afscheid van de Faculteit der Geodesie op 4. nov. 1992 door het L.G. Snellius Deze tekst staat in kapitalen op een steen bij een boom aan de Thijsseweg in Delft. Met het vertrek van 'Geodesie' daar in augustus jongstleden kon de bladrijke boom natuurlijk niet worden verpoot. De liggende steen evenmin, hij hoort bij de boom die nog geen elf jaar geleden is opgezet met de gedachte dat de Faculteit der Geodesie blijvend was en daar een blijvende plaats had. Geodesia en Geopinie besteedden destijds ruim aandacht aan het afscheid van Ligterink, maar meldden niets over de boom en de steen. Adri den Boer Wie in Leiden de Breestraat bezoekt, ziet links naast de grote trap van het stadhuis de 'Roepstoel', die met vijf treden naar een bordes leidt, dat weleer werd benut voor stede lijke aankondigingen. Achter deze stoel bevindt zich ook een fysieke standaard voor lengtematen. Mij dunkt dat die plek niet toevallig is en ook die standaard een soort aankondiging was. Jammer is dat die standaard nog niet door bijvoorbeeld een ANWB-bordje aan een breed publiek bekend wordt gemaakt. De oude lengte- en oppervlaktematen van het hoogheemraadschap van Rijnland waren tot ver buiten dat machtige waterschap bekend. "Vanaf het begin van de 17^e eeuw stonden de provincie Holland en de Staten-Generaal slechts het gebruik van deze Rijnlandse maten toe bij de in haar opdracht uitgevoerde

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 33