Dit artikel van Gert van Engelen is nuttig en waardevol omdat het nu nog mogelijk was met de 85-jarige zelf een gesprek te hebben en een inzicht te krijgen in wat hem bewogen heeft. De liefde voor het landschap en de natuurbe scherming speelden daarbij een belangrijke rol. Hij sloot zich vanaf het begin aan bij de Waddenvereniging en ontwierp daarvoor een logo dat nog gebruikt wordt. Later ging zijn belangstelling vooral uit naar Schiermonnik oog, dat hij zijn derde vaderland noemt. Ondanks zijn liefde voor het landschap blijken zijn kunstwerken toch meestal abstract te zijn. Een van zijn werken hangt in het faculteitsge bouw Geodesie. Het is jammer dat daarvan geen foto is opgenomen in deze publicatie, een nalatigheid? En wat gaat er met dit kunstwerk gebeuren nu de geodetische opleiding inder daad wordt opgeheven? Verdwijnt het dan ergens in een Delftse kelder of blijft de band met de geodesie op een of andere manier bestaan? Van Engelen heeft een beknopt maar toch informatief artikel geschreven dat zeker het lezen waard is. H.J. Versfelt. De Hottinger-atlas van Noord en Oost-Nederland. Groningen 2003, ISBN 90.806727.4.2. Een uitgave van de Drentse Historische Vereniging. Op deze kaart van Groningen zijn diverse lijnen i zien die mogelijk verband houden met het meten karteren. In de periode 1773-1794 hebben militaire ingenieurs grote delen van Noord- en Oost- Nederland in kaart gebracht. Een deel van de opnames is uitgevoerd onder verantwoording van de van oorsprong Zwitserse kapitein ingenieur .lan Hendrik Hottinger. Dit karte- ringswerk resulteerde in fraaie handschrift- kaarten die een goed beeld geven van het landschap van ruim tweehonderd jaar geleden. Deze militaire kaarten kwamen bij de Raad van State terecht en werden bekend als de Hottinger-atlas. Omdat de kaarten nooit in druk zijn verschenen bleef de inhoud onbekend. Dankzij deze uitgave van de Drentse Historische Vereniging kan nu een groot publiek met deze kaarten kennismaken. De kaarten zijn op een groot formaat, 43 x 31 cm, in kleur afgebeeld. In een uitgebreide inleiding wordt het militaire belang van het gebied en de ontstaansgeschiedenis van de kaarten beschreven. De ingenieurs hebben op alle kaarten het landschap op een schaal van een duim op honderd Rijnlandse roeden 114 400) in kaart gebracht. De oriëntatie verschilt echter. Bij de kaarten van Overijssel en Gelderland is het oosten boven, bij de kaarten van Drenthe en Groningen ligt oostnoordoost boven. De kaarten van Drenthe en Groningen hebben alle dezelfde afmetingen. Dit maakte opname in de atlas eenvoudig en kon de verkleining beperkt blijven tot ongeveer 55%. Op een van deze kaarten komt een schaallat voor en bij opmeting blijkt de reproductie een schaal van 1:26 700 te hebben. De kaarten van Overijssel en Gelderland hebben geheel verschillende afmetingen. Oorspronkelijk waren het 29 kaarten. Vanwege het onhandige formaat zijn ze later versneden tot 90 kleinere kaarten, deze hadden echter ook weer verschillende afmetingen. Een eenduidige verkleining voor opname in de atlas bleek niet mogelijk. Met computertechnieken werd een aantal van de 90 kleinere kaarten aaneengevoegd of op een andere wijze versneden en zo ontstonden 66 'nieuwe' kaarten. Het resultaat is wel dat de schaal van de kaarten niet gelijk is. Op 19 kaarten komt een schaallat voor, ondergetekende

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 37