heeft deze opgemeten en de volgende uiterste verschillen gevonden: kaart 88 1:27 600 en kaart 38 1:33 300, toch wel een aanzienlijk verschil, zelfs als we rekening houden met rek of krimp van het papier. Metrische conclusies verbinden aan deze reproductiekaarten is dan ook niet mogelijk! De oorspronkelijke kaarten vulden het papier niet altijd geheel. De daardoor ontstane open ruimtes zijn gebruikt om een aantal steden, dorpen en nederzettingen op de originele grootte van de kaarten af te beelden, ofwel 114 400. Een mooi voorbeeld zijn bij kaart 52 de afbeeldingen van Almelo en het veendorp Vriezenveen (destijds: Het Vriessen Veen). Het is een genot om te zien wat militaire ingenieurs destijds presteerden. In de toelichting wordt nauwkeurig beschreven welke ingenieurs wanneer en waar hebben gemeten, wat hun vergoedingen waren, enz. Slechts een beperkt aantal personen blijkt al dit werk te hebben verricht: H. van Hooff, M.A. Snoeck en J.A. van Resteren werkten aan de kartering van IJssel, Rijn en Waal (1773- 1783), J.F. Wollant, M.A. Snoeck en H.J. van der Wijck in Salland en de Graafschap (1785- 1787), J.H. Hottinger, M.A. Snoeck en H.J. van der Wijck in Twente, Westerwolde en Zuidoost- Drenthe (1788-1792) en later nabij de stad Groningen (1792-1794) maar hier kwam door oorlogsomstandigheden het werk niet klaar. Hoe weinig 'verenigd' de Nederlanden destijds waren blijkt onder meer uit een conflict dat de ingenieur Wollant in 1787 kreeg met het patri ottische bestuur van Overijssel. Toen hij op een gegeven moment nabij Holten werkte kreeg hij bevel naar Deventer te komen en daar werd hij ondervraagd over zijn werkzaamheden. Nauwelijks terug kwam er een bevel om al zijn kaarten af te staan. Toen hij dit weigerde kreeg hij korte tijd later bezoek van een officier en twaalf soldaten en was verder verzet zinloos. De Raad van State moest er aan te pas komen om de zaak te schikken. Wollant was hierdoor zo aangedaan dat hij verzocht de dienst te mogen verlaten. Hij vertrok naar Rusland waar hij het tot generaal-majoor in het leger bracht! Over de opnametechniek, het gebruikte instru mentarium en de wijze waarop de kaarten tot stand kwamen wordt in deze publicatie helaas niets vermeld. De kaarten vertonen hier en daar lijnen die mogelijk iets te maken hebben met het opmeten maar conclusies zijn hier niet aan te verbinden. Dat is jammer want zeker als geodeet zou je wat meer willen weten over de totstandkoming van deze fraaie kaarten. Dat wij erg gewend zijn aan kaarten die op het noorden gericht zijn blijkt wel bij het bladeren in deze atlas. Ondanks de aanwezige overzicht schema's blijkt het toch steeds moeilijk de aansluitende kaarten te vinden!!! Een plaatsnamenregister zou het gebruik van de kaarten aanmerkelijk vereenvoudigen. Maar verder niets dan lof over deze publicatie. We mogen de Drentse Historische Vereniging dankbaar zijn voor de uitgave van deze atlas. H.C. Pouls Chris Will, STERK WATER - De Hollandse Waterlinie; Uitgeverij Matrijs, Utrecht, 2002, Paperback, formaat 28 x 22 cm, 180 blz- (kleur en zwart wit) ISBN 90 5345 204 4. "De (Nieuwe)Hollandse Waterlinie is een relict van een typisch Nederlandse manier van lands verdediging", zo schrijft dr. C.R Veerman, Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in zijn voorwoord. Dc linie is om die reden genomineerd voor een plaats op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO. Het boek is goed geïllustreerd. Veel kaarten en tekeningen (zwart-wit en in kleur) laten op een indringende manier de impact van de vele forten en andere waterbouwkundige werken zien. Opvallend zijn de fraaie paginagrote luchtfoto's in kleur en de twee uitklapbare kaarten - eveneens in kleur - van de Oude- respectievelijk de Nieuwe Hollandse Waterlinie van Muiden tot Woudrichem. Dit boek is duidelijk gericht op meer begrip voor de linie. Zij die belangstelling hebben voor de Hollandse Waterlinie (HWL) en/of voor de geschiedenis van eigen streek en eigen land, zullen in dit boek veel van hun gading vinden zonder te moeten worstelen met theorieën of analyses van politieke of militaire aard. Verspreid in het boek zijn ingekaderde teksten

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2003 | | pagina 38