Afb. 5. De gebroeders Van de Sande Bakhuyzen aan de nauwkeurigheidswaterpassing: prof. dr. H.G. (1838-1923) doet een waarneming, terwijl dr. E.F. (1848-1918) de bel laat inspelen. Coll. NCG. driehoekspunt op de Haagse Jacobskerk door een op de Nieuwe Kerk in Delft. In 1874 kwam Baeyer met een nieuw verzoek: of zijn medewerkers - officieren in het Pruisische leger - hun waterpassing, die bij de Nederlandse grens tot Salzbergen (ter hoogte van Oldenzaal) was gevorderd langs de spoor lijn via Arnhem en Utrecht naar Amsterdam mochten doortrekken. Op die wijze zou het Duitse hoogtenet - de spoorwegen bedienden zich daar al overwegend van de 'Amsterdammer Pegel' - van een directe, onvervalste aansluiting aan het nulpunt van het AP worden verzekerd. Een opsteker voor Nederland, maar toch niet zonder bedenkingen, te weten van de zijde van het Ministerie van Oorlog. Zo'n doorgaande waterpassing zou immers de Hollandse water linie doorbreken en de waarnemers langs andere defensiewerken voeren en er werd gevreesd dat daarmee gevoelige informatie daarover in vreemde handen zou vallen. Dan maar liever zelf waterpassen en zo werd in 1875 een begin gemaakt met wat in de volgende tien jaar zou uitgroeien tot een nauwgezette landelijke primaire waterpassing, een Rijkshoogtemeting, later bekend als de Eerste Nauwkeurigheids waterpassing van Nederland. Kon Cohen Stuart geen tijd vrijmaken voor het nieuwe driehoeks- net, voor de waterpassing tekende hij wel. Een plaquette, die de TUD Afdeling Geodesie op instigatie van Stichting De Hollandse Cirkel in 2002 naast de voordeur van het hoofdgebouw van de PS (Oude Delft 95) deed aanbrengen, herinnert hieraan. Toen Cohen Stuart op 24 juli 1878 plotseling overleed, stagneerde het werk. Precies één week daarvóór was Stamkart - hij was inmiddels 73 jaar - op eigen verzoek ontheven van zijn taken bij de PS, dit om meer tijd te kunnen besteden aan de driehoeks meting die hem zeer ter harte ging en die inmiddels twaalf jaar onderweg was. Mogelijk was Stamkarts verzoek voor de minister van Binnenlandse Zaken, onder welk departement onderwijs en wetenschapsbeoefening toen viel, in juni aanleiding geweest om bij de Afdeling Natuurkunde van de KAW te informeren naar de voortgang van het werk. Hoe dan ook, reden voor overleg met Stamkart, die de opgemerkte trage voortgang weet aan het slechte zicht dat hij rond Amsterdam door begroeiing en rook ondervond, kennelijk ook bij de aansluiting van zijn lengtebasis in de Haarlemmermeer Polder. Het moeizame overleg dat in de Afdeling Natuurkunde met Stamkart - hij schijnt knap eigenwijs te zijn geweest - werd gevoerd met zijn medeleden en collega's Van de Sande Bakhuyzen en dr. J.A.C. Oudemans (geb. 1827), inmiddels directeuren van de sterren wachten, respectievelijk in Leiden en Utrecht, leidde in december 1878 tot het voorstel om een speciale commissie voor de geodesie in het leven te roepen. Zo geschiedde en op 20 februari 1879 kon koning Willem III het besluit daartoe bekrachtigen. De Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing (RCGW) was geboren en, alsof men blijk wilde geven van het herwonnen vertrouwen in de aansluiting aan het AP, markeerde het Duitse Zentral-Direktorium der Vermessungen de aanvaarding van 'Normal Null' (NN) als het hoogtesysteem voor het gehele land op 22 maart daaraanvolgende met het plaatsen van een NN-hoogtemerk in het gebouw van de Sterrenwacht te Berlijn; het zal toeval zijn geweest. Waarschijnlijk ook dat de RCGW juist tot stand kwam tijdens het liberale intermezzo dat het kabinet van J. Kappeijne

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 11