mcvïïceiz. u yr. v de RCGW de kritiek van Van der Plaats neer en ging over tot de orde van de dag. Met zijn kritiek op Cohen Stuart had Van der Plaats in feite de rol van de RCGW ter discussie gesteld; zonder Cohen Stuarts veroordeling van Krayenhoff was immers Stamkart niet ten tonele getreden en had de trage voortgang van zijn werk geen aanleiding gegeven tot de instelling van de Rijkscommissie. Haasbroek, die omstreeks 1970 de driehoeksnetten van Krayenhoff en van Stamkart doorrekende en nauwgezet analyseerde, kwam tot de slotsom dat Schols weliswaar Stamkarts hoekmeting terecht had verworpen, maar het werk van de man die zich als niet-geodeet onvermoeibaar voor de geodetische zaak had ingezet, te negatief had beoordeeld. Schols, al sedert 1878 hoogleraar wiskunde, landmeten, waterpassen en geodesie aan de PS, kampte in Delft met ernstig ruimtegebrek, zowel voor zijn onderwijs in het hoofdgebouw van PS aan de Oude Delft 95 als voor het werk aan de RD en voor de RCGW, die laatstelijk kantoor hield aan de Oude Delft 71, waar de schilder Michiel Jansz. Mierevelt eens woonde en in 1641 overleed. Schols' wens om te beschikken over een ruim Laboratorium voor Geodesie werd in mei 1895 gehonoreerd met de oplevering van een speciaal gebouw aan het kortelings gereedgekomen Rijn-Schie Kanaal. Dit gebouw Kanaalweg 4 was het eerste grote nieuwe PS-gebouw in de Wippolder. In 1890 had RCGW-secretaris Schols de aarzelende regering nog moeten overtuigen van de noodzaak van deze nieuwbouw door een anders onvermijdelijke vertraging van de tweede-orde driehoeksmeting in het voor uitzicht te stellen en Bosscha wist, evenals vijf jaar eerder bij de discussie over de nood zakelijkheid van het tweede-orde net, de parlementariër mr. Van Delden voor het belang van de RCGW te interesseren. Aldus heeft de commissie nadrukkelijk bijgedragen tot de uiteindelijk positieve beslissing over de bouw. Als de behoudende dr. A. Kuyper het toenter tijd voor het zeggen had gehad, dan was de 'lange zaal' er zeker niet gekomen. Dat het gebouw dadelijk mede bedoeld was voor de huisvesting van de RCGW wordt onderstreept doordat rijksbouwkundige J. van Lokhorst het op 15 mei 1895 overdroeg aan zowel dr. A.C. Oudemans - jongere broer van J.A.C. Oudemans, dadelijk in 1864 hoogleraar Scheikunde aan de PS en sedert 1885, na Bosscha, directeur - als aan Schols, secretaris van de RCGW. In het opgemaakte proces verbaal stond dat het gebouw was gelegen "nabij de R.C. begraafplaats". Schols kon niet bevroeden dat hij daar al binnen twee jaar te rusten zou worden gelegd; Oudemans overleed trouwens al binnen en maand na de overdracht. Schols' werd op zaterdag 20 maart 1897 begraven na een herdenkingsbijeenkomst in de grote (college)zaal van 'zijn' gebouw. Daar was als eerste het woord gevoerd door N.H. Henket (geb. 1829; hoogleraar Wegen-, spoor wegen- en bruggenbouw) die, zonder titel als landmeter begonnen, na het overlijden van A.C. Oudemans waarnemend directeur van de Afb. 8. De spits van de O.L. Vrouwe toren te Amersfoort werd het nulpunt van het rijks- driehoeksnet. Coll. Kadaster. i JI J f 13 ■CcyOCc n (sj-vuvxir A B9A~. •jL

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 15