Simon Stevin (1548-1620) tienden aangeeft enzovoort. Stevin stelde dit voor in een heel klein boekje "De Thiende" 1585).2 Het formaat is 10 bij 15 cm en het telt 21 bladzijden, titelblad inbegrepen. Eigenlijk doen de eerste 8 blz. niet ter zake, zodat het voorstel tot invoering van tiendelige breuken uiteengezet wordt op de bladzijden 9 t/m 21. Het is in bijzonder duidelijke taal geschreven. Het geeft vier rekenvoorbeelden: de ver- gaderinghe (optelling), de aftreckinghe, de menichvuldighinghe en de deelinghe. De bladzijde met het voorbeeld van de vermenig vuldiging is afgebeeld in fig. 2: 32,57 wordt vermenigvuldigd met 89,46. Zoals we zien was de notatie van Stevin niet de onze. Hij schreef 32 5 7 sloeg op de tiende, op de honderdste enz. Het was de Schot Napier 1550-1617, de uitvinder van de logaritmen) die de huidige notatie met de komma voorstelde. Hoe de Angelsaksen later aan die punt gekomen zijn weet ik niet. Het boekje heeft ook nog een aanhangsel van 14 bladzijden. Dat bestaat uit 6 "leden", die toepassingen geven voor de beroepsgroepen die met het nieuwe systeem zouden kunnen gaan werken. Het eerste lidt is het "Lidt vande rekeninghen der Landtmeterie". Stevin beveelt aan de roede niet in 12 voeten, Simon Stevin werd te Brugge, waarschijnlijk in 1548 geboren. Zijn ouders, Antheunis Stevin en Cathalijne van der Poort waren, althans ten tijde van zijn geboorte, niet getrouwd. Over zijn jeugd is niets belangrijks bekend. Er zijn aanwijzingen dat hij gereisd heeft, mogelijk in Polen, Pruisen en Noorwegen. In 1581 vestigde hij zich te Leiden. In 1583 werd hij ingeschreven als Student aan de Leidse Universiteit. Hij had vier kinderen. Hij overleed in 1620, waarschijnlijk in Den Haag. Sedert 1593 had hij nauwe contacten met Prins Maurits, die veel van hem leerde. Voor Maurits construeerde hij zijn beroemde zeilwagen. Zijn voorstel tot het invoeren van een decimale notatie maakte hem een inter nationale grootheid. Zijn taaipurisme, met de invoering van Nederlandse woorden voor begrippen die in de meeste talen nog met de Latijnse benaming worden aangeduid (Meetkunde, wiskunde, natuurkunde en vele andere), maakte hem in het Nederlandse taalgebied onsterfelijk. Literatuur: Romein-Verschoor, A. Simon Stevin. In: Erflaters van onze beschaving. Amsterdam 1938. Dijksterhuis, E.J. Simon Stevin, Den Haag 1943. Struik, D.J. Het land van Stevin en Huygens. Amsterdam 1958. 2 Stevin, Simon. De Thienden 1585. Facsimile herdruk Nieuwkoop 1965.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 19