Jean Henri van Swinden (1746-1823) maar decimaal te verdelen. De delen in (D zijn "cleen ghenouch" (37 mm), maar soms zullen toch ook de delen in (D nodig zijn. Omdat de meeste landmeters niet de roede gebruiken maar een ketting van drie, vier, of vijf roeden en op de stok van het rechtkruis vijf of zes voeten verdeeld in duimen hebben getekend, "Sulcx mueghen sij hier oock doen, alleenlick voor die vijf ofte ses Voeten met haren Duymen, stellende vijf ofte ses Eersten met haren Tweeden". Hij beval aan om bij de aflevering aan de opdrachtgever de uitkomsten weer naar voeten cn duimen te herleiden, waarvoor hij ook een rekenvoorbeeld gaf. Stevin doet geen aanbevelingen om een eenheidsmaat in te voeren, hetgeen in de gegeven omstandigheden verstandig was. Daarvoor was de tijd nog niet rijp. Oude eenheden Er waren eens, en nog niet lang geleden, onnoemelijk veel eenheden voor lengten, oppervlakten en gewichten. Die werden onder verdeeld in kleinere eenheden, maar nooit in tienen! In een klein land als Nederland was het, wat dat betreft al een chaos. Schrijvers over de geschiedenis kunnen niet zonder een boekje zoals dat van VerhoefiP, waarin de Jean Henri van Swinden werd op 8 juni 1746 geboren in Den Haag als zoon van Philippus v. S. en Marie Anne Tolozan. Hij werd in 1763 ingeschreven aan de Leidse Universiteit, om rechten te studeren. Hij had echter veel meer belangstelling voor de exacte vakken. In 1765 werd hij candidaat in de wijsbegeerte en daarna liet hij de rechten studie varen. In 1766, na zijn promotie op een dissertatie over de zwaarte kracht werd hij benoemd tot hoogleraar te Franeker in de filosofie, de logica en de metafysica. Hij werd internationaal bekend om zijn onderzoeken op het gebied van (aard)magnetisme. In 1785 werd hij hoogleraar aan de Amsterdamsche Doorluchtige School om onderwijs te geven in wijsbegeerte, wis-, natuur- en sterrekunde. Van hem zijn de woorden: Overal waar ongelijkheid van Maaten plaats heeftis er gelegenheid tot misleiding: dit is onvermydelijk, en is in den aart der Menschen gelegen: die misleiding drukt altyd de minvermogenden Het is waarschijnlijk aan hem te danken dat het Koninkrijk de Nederlanden de eerste staat was die het metrieke stelsel blijvend invoerde. Zijn belangrijkste pubicatie was: Verhandeling over volmaakte maaten en gewigten. 1802, 700 bladzijden Literatuur: Bot, J. en R. Muijlwijk. Jean H. van Swinden. In: Van Stevin tot Lorentz, Portretten van Nederlandse natuurwetenschappers. Amsterdam 1980. ISBN 80 6434 009 9. 3 Verhoeff, J.M. De oude Nederlandse maten en gewichten. Amsterdam 1983. ISBN 90 40389 07 X 18

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 20