gebruikte instrument groter is dan de afleesnauwkeurig- heid. Het bijzondere van de cirkel van Borda is dat men de hoek in zijn eigen vlak meet. Om die te herleiden tot de horizontale hoek moet men de verti cale hoeken naar de twee punten ook meten. Dat is een complicatie die ons ook nu nog afschrikt, toen gaf dat naast tweemaal zo veel meetwerk ook heel wat extra rekenwerk. In het boek van N.D. Haasbroek over Krayenhoff's driehoeksmeting5 vindt men bijzonderheden over de cirkel van Borda, omdat die ook door Krayenhoff gebruikt werd. Zijn instrument bevindt (bevond) zich in de collectie van Geodesie. De diameter van de rand is 43 cm, de hoogte ongeveer 50 cm, het gewicht 27 kg, dat is nog een heel gesjouw! De astronomen Delambre en Méchain viel de grote eer te beurt de graadmeting te mogen uitvoeren. Een onbezoldigde ere-baan! De problemen die de beide astronomen onder vonden zijn nu nauwelijks meer voorstelbaar. Zij werden herhaaldelijk voor spionnen aan gezien en ze werden door burgerwachten in hun werk belemmerd en zelfs in het cachot gesmeten. Ze overwonnen alle problemen door hun heilige overtuiging een grote taak voor Frankrijk te verrichten. Denis Guedj schreef er in 1987 een roman over met de titel "La mesure du monde ",h Hij geeft een boeiende beschrijving van de onderneming 5 Haasbroek, N.D. Investigations on the accuracy of Krayenhoff's trianguiation (1802-1811). Delft 1972. ISBN 90 6132 023 2 6 Guedj, Denis. La mesure du monde. La meridienne. 1987. Nederlandse vertaling José Rijnaarts en Stanneke Wagenaar: Het meten van de wereld. Bert Bakker Amsterdam 1999. ISBN 90351 2070 1 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 23