Historisch Nieuws: "Kaarten uitgelegd in Utrecht In het Utrechts Universiteitsmuseum is tot en met 12 april 2004 een wisselexpositie: "Kaarten uitgelegd. Hoe kaartenmakers de wereld verbeelden". Concept en samenstelling zijn van Adri Donker. Het is een tentoonstel ling waarin het museum aan de hand van histo rische kaarten, instrumenten, globes en GIS toont hoe een cartograaf de werkelijkheid vertekent en vereenvoudigt én waarom hij dat doet. Aandacht is er ook voor het zelfs bewust cartografisch manipuleren. Drie generaties topografische kaarten van Soesterberg laten een 'vliegheide', fantasie-topografie en een militair vliegveld zien. De eerste editie is van 1927, de fantasie-topografie uit de tijd van de Koude Oorlog en na 1990 konden militaire vliegvelden weer op de kaart komen, omdat de eventuele vijand toch satellietbeelden te over had. Op een in kleuren gedrukte Russische kaart van de stad Utrecht uit 1975 mankeren forten: de Nederlandse Topografische kaart was kennelijk de bron en gaf die forten toen ook nog niet. (Op de kaartenexpositie is de stad Utrecht ruim vertegenwoordigd, maar de voorbeelden zijn ook exemplarisch voor andere steden.) De wandtekst over "Manipulatie van informatie" beperkt zich niet tot militaire slimmigheden. Uitgelegd wordt ook dat het uitmaakt of de Staat dan wel een actiegroep opdrachtgever van de cartograaf is. Me dunkt dat meta-informatie over de opdrachtgever beter is dan het aanbevelen van een gedrags code voor deze beroepsbeoefenaars, want van (economische) onafhankelijkheid kan lang niet altijd sprake zijn. Een vitrine kon uit eigen bezit van het museum worden gevuld met kwadrant, grafometer, meetketting en een mooie Hollandse Cirkel van (zoals aangegeven) J.C. van Wijk uit 1785. Van het Techniekmuseum uit Delft werd wel een recentere Kern-theodoliet geleend. Een wandtekst "Landmeetkundige instrumenten" legt uit dat cartografen als Van Deventer en Cruquius ook zelf karteerden. "Tegenwoordig zijn kartografie en landmeetkunde duidelijk twee verschillende vakgebieden," zo luidt het vervolg in weerwil van de fusies van hun vakvereningen tot de vereniging Geo- Informatie Nederland. Overlappende luchtop namen kunnen met stereoscopen worden bekeken en de wandtekst daarbij meldt: "Vanaf 1932 werden luchtfoto's gebruikt om betrouw bare kaarten te maken." Volgens mij kon en gebeurde dat al eerder, maar men doelt mogelijk op de praktijk bij de Topografische Inrichting. Dat de nieuwe naam 'Adviesdienst Geo-informatie en ICT van de Rijkswaterstaat' nog niet overal is ingeburgerd, maar de vorige naam reeds wordt verminkt, blijkt uit de vermelding van een bruikleengever: "Landmeetkundige dienst van de Rijkswaterstaat". De cartografische tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met de disciplinegroep Kartografie van de Universiteit Utrecht en met steun van VSBfonds, ESRI Nederland en Wolters- Noordhoff. Dat is herkenbaar aan de GIS- programmatuur, de royale aandacht voor - naast Blaeu, Van Deventer en Krayenhoff- Bosatlassen en het aanhouden van de oude spelling voor cartografie. Voor tentoon stellingen geldt vast hetzelfde als voor kaarten: het maakt uit door en met wie ze tot stand worden gebracht. Wie de expositie bezoekt, vergete niet om De Hollandse cirkel van Van Wijk in de vitrine met landmeetkundige instrumenten.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 27