Historisch Nieuws: gezien in Nijmegen een verdieping lager ook een kijkje te nemen bij de vitrine met hoekmeetinstrumenten in de vaste collectie. Bezoek zij van harte aanbevolen! Het Universiteitsmuseum is gevestigd aan de Lange Nieuwstraat 106 te Utrecht. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 11-17 uur. Zie ook www.museum.uu.nl. Adri den Boer In museum Het Valkhof te Nijmegen: Tentoon stelling 'Vogelvlucht van oud Nijmegen', de gerestaureerde plattegrond van landmeter Hendrik Feitman. Ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van dit in 1668 door landmeter Feitman op doek vervaardigd Vogelvluchtplan van Nijmegen - zeldzaam in Nederland - presenteerde het museum tot en met 27 maart 2004 de tentoonstelling 'Vogelvlucht van oud Nijmegen'. Historische geschriften van het Nijmeegs stadsbestuur geven een uniek inzicht in de ontstaans geschiedenis van de plattegrond. Ook het Bureau Architectuur en Monumenten van de gemeente Nijmegen leverde een bijdrage aan de tentoonstelling. Dit bureau heeft onlangs een grootscheeps bouwhistorisch onderzoek in de binnenstad uitgevoerd, waarbij het schilderij van de Kleefse landmeter Feitman en het Kadastrale minuutplan van 1822 een belang rijke informatiebron vormden. Vele verrassingen Opmerkelijke verassingen kwamen aan het licht tijdens de vijfjaar durende restauratie door Jan Broekhoff en Jetske Mooijen. Het schilderij, 2,5 meter bij 2,80 meter, werd bij eerdere restauraties in 1878 en 1949 ingrijpend veranderd. Na onderzoek met ultraviolette straling en infrarood reflectografie bleken vele delen van de stad Nijmegen - straten, poorten en gevels - overgeschilderd. Losstaande huisjes waren aan elkaar 'geverfd'met een eenvoudig streepje, sommige gevels waren zelfs voorzien van extra ramen. De Nieuwe Haven aan de Waal was zelfs volledig verdwenen. Onder oude verflagen bleek een doorgang - met ophaalbruggetje - te zitten. Boten, bleekvelden en schipmolens kwamen te A fb. 1. Hendrik Feitman, Huizen onder aan de Stikke Hezelstraat gezien vanaf de Stevenstoren. Pentekening, 77x 274 mm, 1647- 1648 (uit: brochure Museumstukken nr 9: Nijmegen in 1669 Vogelvluchtgezicht van Hendrik Feitman). voorschijn en bij de bastions aan de kade doken wachthuisjes en kanonnen op. En de gierpont kreeg zijn bootjes, die hem in de vaart moesten houden, eindelijk weer terug. Ze zaten verstopt onder een dikke, donkerbruine verfstreep. Begin 1646 wordt het Nijmeegs stadsbestuur benaderd door de Amsterdamse uitgever Johan Blaeu met het verzoek om een recent, nieuw opgemeten plattegrond van hun stad toe te zenden. Dit met het oog op door hem uit te geven 'Theatrum Urbium totius terrarum', Toneel der steden van de gehele wereld. Nadat een opdracht hiertoe aan een zekere Mr. Jan de Ridder op een teleurstelling is uitgelopen, sluit op 10 juli 1647 een commissie uit de Raad een overeenkomst met 'Hendrik Veltman schilder tott Cleef'dat hij 'deze Stadt met die penne pertinentelick sail afteickenen, und daervan leveren twe Caerten, die eene klein, om in het Caertboeck dat tott Amsterdam vuijtgegeven sail worden, gestelt, ende die ander in een groot plan, datt inde Raedtcaemer gehanghen sal! worden Dit alles voor honderd daalder. Opdracht

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 28