waarvan hij nog op diezelfde dag een voorschot van vijftig gulden krijgt. Landmeter-schilder Feitman Hendrik Feitman 1610 - na 1670) stamt uit een familie die afkomstig is uit Kalkar. Ook Hendrik is hier geboren. In 1637 duikt zijn naam op in Kleef, waar hij in dat jaar vier processievaandels voor de Stiftskirche te Kleef heeft vervaardigd. Ten tijde van de opdracht aan hem voor de stadsplattegrond woont hij in Nijmegen. Dit blijkt uit een in 1644 in Nijmegen opgemaakte inventarisatie van onroerende goederen, ten behoeve van een nieuw belastingstelsel. Hij woont dan op de Korte Burchstraat tegenover het Stadhuis als huurder van de helft van het dubbele pand van de boekhandelkaar Nicolaes van Hervelt. Landmeter en kaartschilder Hendrik Feitman kende Nijmegen goed. Als basis voor zijn plattegrond heeft hij de kaart van Nicolaes Van Geelkercken - kopergravure van Nijmegen uit 1639 - genomen (zie J.I. Pontanus Historiae Gelricae. Universiteitsbibliotheek KUN Nijmegenj.Vervolgens schijnt hij het verloop van de straten opnieuw te hebben uitgemeten, waarna hij de straatwanden stuk voor stuk uittekende. Alle belangrijke gebouwen zijn naar de werkelijkheid afgebeeld en de huizen zijn - zij het globaal - in de juiste ver houdingen en aantallen weergegeven. Met de artisticiteit van de kunstenaar en met de precisie van de landmeter maakt hij eerst een aantal prachtige 'veldwerken'. Op 25 november 1668 wordt in de gemeente raad besloten 'Dat Velleman die dese stadt affgeteeckent ende geschildert heeftdaer voor 100 gl. sal genieten soo wanneer de begaene faulten soo hem aengewesen sullen worden syn verbetert, ende het werek geapporbeert Blijkbaar wilden de heren van de magistraat een meer duurzame en monumentale versie van de in 1648 getekende plattegrond van de stad en hadden ze besloten deze door dezelfde kunstenaar te laten maken. Het geschilderde vogelvluchtplan van Nijmegen is in 1669 tot stand gekomen.In april 1670 maakt de lijsten maker Peter van Rossum een perenhouten lijst 'om de stadt Nijmegen, opt stadthuys hangendezo blijkt uit de annalen. Informatiebron Een computersimulatie vervangt - na een toets te hebben ingedrukt - in langzaam tempo 'het Nijmegen van Feitman' voor dat van de stad in zijn huidige situatie. Hierbij blijkt dat het Nijmegen van Feitman voor een deel nu nog herkenbaar is in het stratenpatroon en in een aantal gebouwen. Zoals St. Stevenkerk, Latijnse School, de Waag, Stadhuis, Marienburg Kapel, het Valkhof en Belvedère. De opdracht destijds aan Feitman verleend heeft ertoe geleid dat Nijmegen met twee bladen - een vogelvluchtgezicht van de stad en een van fort Knotsenburg, vertegenwoordigd is in het door Johannes Blaeu te Amsterdam in 1649 uitgegeven boek 'Toonneel der steden van de Vereenighde Nederlanden 'Doordat het plan van Feitman betrouwbaar is kan het de interpretatie van archeologie en bouwhistorisch onderzoek ondersteunen en vormt het één van de belangrijkste informatie bronnen voor de topografie van Nijmegen', zo lezen we in de prachtige in full color uit gevoerde tentoonstellingsbrochure van de hand van Gerard Lemmens. Mét deze restauratie heeft de oudste stad van Nederland het Nijmegen van landmeter Feitman weer terug. Het schilderij heeft - na eerder op het Stadhuis te hebben gehangen - een definitieve plek gevonden in Museum Het Valkhof. Jan van Eek Bronnen - Tentoonstelling 'Vogelvlucht van oud Nijmegen' Museum Het Valkhof, Nijmegen; - Gerard Lemmens, Nijmegen in 1669 Vogelvluchtgezicht van Hendrik Feitman, Nijmegen, 2003, ISSN 1571-0424. Uitgegeven als nr 9 in de serie 'Museumstukken'; - CD Rom, Beeldmateriaal 'Vogelvlucht van oud Nijmegen, Restauratie stadsplattegrond Feitman voltooid'; - Billy Gunterman, Historische Atlas van Nijmegen, 2000jaar ruimtelijke ont wikkeling in kaart gebracht. SUN, Amsterdam 2003, ISBN 90 5875 1228.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 29