Varia: Snellius weer vernoemd die streek en in het aangrenzende Duitse gebied verrichtte Van Eek gedurende vele jaren ook het merendeel van het streekhistorisch onderzoek, dat het fonds op deze wijze beloonde. Handelend als voorzitter van de Gelderse tak van het Prins Bernhard Fonds, stelde commis saris Kamminga de prijswinnaar voor de bokaal met vereende krachten te onthullen; het gewicht van de bronzen vaas zou een daadwerkelijke overhandiging in de weg hebben gestaan. De ongeveer 40 cm hoge bokaal bleek drie samen gevouwen fragmenten van het kadastrale minuutplan Ubbergen voor te stellen, in relief, compleet met de perceelnummers. Tevoren had Gelders cultuur-gedeputeerde J.J.W. Esmeijer Jan van Ecks grote inzet voor de cultuur- en landschapshistorie van het Nederlands-Duitse grensgebied al geprezen. Na de onthulling kreeg dr. J. Vaessen, directeur van het Openluchtmuseum te Arnhem het woord met "Over de grens", een voordracht, waarbij - zo hij onderstreepte - 'tijd en plaats' het thema was en waarmee hij Van Ecks grensoverschrijdende werk accentueerde. In zijn dankwoord noemde Jan de toekenning van de prijs 'een absoluut hoogtepunt' in zijn leven. Voor De Hollandse Cirkel was het een opsteker dat de dankbare laureaat de stichting noemde als een van de kringen waarin hij, na zijn kadastrale loopbaan, zijn draai gevonden heeft. Cor van Wageningen, de vaste organist van de kerk, bracht met zijn vertolking van werken van Johann C.F. Rellstab, Haydn en Vivaldi de aanwezigen in de stemming voor een geanimeerde receptie. L. Aardoom De eerder naamloze huisvesting van Wiskunde, Informatica en de Informatiseringsgroep van de Universteit Leiden heet sinds 3 maart 2004 "Snellius". De naamgeving is de afsluiting van een renovatie van het gebouw aan de Niels Bohrweg 1. Alvorens een gebakje met de naam "Snellius" te nuttigen kon worden meegedaan aan een wedstrijd met de vraag in welke kerk de naamgever begraven ligt (Pieterskerk). Bij het feestgebeuren gaf hoogleraar wiskunde prof.dr. Gerrit van Dijk een toelichting op de naam en de persoon van Willebrord Snel van Royen (1580-1626). In de Amerikaanse literatuur over lichtbreking wordt de Latijnse uitgang genegeerd en spreekt men nog steeds van Snell's Law, zo werd gememoreerd naast zijn unieke verdiensten voor de triangulatie. In de begintijd was het onderscheid tussen de disciplines nog niet zoals nu en Snellius werd verondersteld nu ook informatica te hebben gegeven! Aangehaald werd van Snellius niet alleen zijn beeld in Boston en de in het Boerhaavemuseum aanwezige kwadrant, maar zelfs de huwelijksvruchtbaarheid met 18 kinderen. Op videobeelden las directeur Ton Boon van de geseculariseerde Pieterskerk de tekst van de grafsteen van het echtpaar Snellius in die kerk voor. Bij hun epitaaf aan de kerkmuur werd een plechtige vertaling van de Latijnse tekst daarvan gepresenteerd. De interviewer vroeg of in de in restauratie zijnde kerk iets gedaan wordt aan de slechte staat van dat memoriebord. "Voorlopig niet, maar als iemand anders het doet doen we graag mee!," aldus de directeur en van de zijde van de universiteit werd al samenwerking met De Hollandse Cirkel gesuggereerd. In 2003 kreeg opnieuw een hydrografisch 2<)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 31