Uitreiking Nederland-Japanprijs opnemingsvaartuig van de Koninklijke Marine de naam Snellius. De voor Leiden uit genodigde bemanning was absent vanwege verblijf op zee. Het bestuur van het Landmeetkundig Gezelschap "Snellius" uit Delft kon wel welkom worden geheten. "Tot voor kort kon je nog geodesie studeren in Delft," zo wist de Leidse hoogleraar ook... In een volgend nummer van dit tijdschrift volgt meer over de herinneringen aan Snellius in de Leidse Pieterskerk. Adri den Boer Deze prijs is tot stand gebracht door de Stichting Vier Eeuwen Nederlandse-Japanse betrekkingen. De Isaac Alfred Ailion Stichting, verbonden met de Leidse Universiteit, is belast met de uitreiking van de prijs. Deze prijs wordt toegekend aan één of meer Nederlandse of Japanse personen of instellingen die op een uitzonderlijke wijze hebben bijgedragen aan de culturele, academische of economische relatie tussen beide landen. De uitreiking op 16 februari 2004 in de Leidse Universiteit werd bijgewoond door zo'n 300 genodigden waar onder de burgemeesters van Leiden en Choshi. De drie sprekers, mr. A.W. Kist, voorzitter van de Isaac Alfred Ailion stichting, mr. L.J. Brinkhorst, minister van Economische Zaken, en mr. L.E.H. Vredevoogd, voorzitter van de jury belichtten waarom juist de heer Louis van Gasteren en mevrouw Joke Meerman de eer te beurt is gevallen om deze prijs als eerste uit gereikt te krijgen. Een korte impressie uit hun toespraken: 'Beiden hebben zich meer dan 10 jaar zeer verdiept in de Nederlandse Water- mannen in Japan, waaronder Lindo, Van Doorn, Escher en De Rijke die zich van 1872 tot 1903 hebben ingezet voor de verbetering van de waterhuishouding in Japan en het vaststellen van het Tokio-peil in navolging van het (Normaal) Amsterdams Peil. Hun speur werk in o.a. Japanse archieven is verwerkt in verscheidene documenten en films met als eindresultaat het boek en de film getiteld In een Japanse Stroomversnelling. Dit onderzoek en de wijze van vastlegging getuigt van een grote originaliteit en eerbied voor het gemeen schappelijke probleem: het water. Het werk is van academisch gehalte en op een zodanig wijze vormgegeven dat het in beide landen toegankelijk is voor een breed publiek' In hun dankwoord bedankten Louis van Gasteren en Joke Meerman de sprekers en de jury voor hun lovende woorden, maar ook de mensen die meegewerkt hadden aan de totstandkoming van dit werk. Wim van Beusekom 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 32