zijn akkers geel gearceerd. De bezittingen zijn per kaart genummerd en de bijbehorende leggers zijn bij elke kaart opgenomen, daarbij is de grootte tot op (vierkante) roeden berekend. Verder bevatten de kaarten een aantal prachtige figuratieve gezichten op dorpen en steden. Op de kaarten staat alleen de ondertekening C. Lowis maar geen verdere landmetersverklaring, wel staat er in het kaart boek een verklaring dat hij "onderschreven Landt-meter,verclaere ende attesteren op den eedt in aenkomen mynder Officie gedaen: als dat ick alle ende jegelycke de goederen hebbe gemeten naer myne konste en beste wetenschap....Actum desen den 23sten September 1680." Van Ermen, de auteur, geeft in de inleiding veel aanvullende informatie over de inhoud van de kaarten maar schrijft niets over het gebruikte instrumentarium en de toegepaste meetmethoden. Ook op de kaarten zelf zijn hierover geen aanwijzingen te vinden. In het boek is op blz. 24 slechts een grove plaatsaan duiding van de bezittingen te vinden. Dit maakt exacte lokalisatie erg moeilijk en dit geldt dus ook voor een topografische ver gelijking tussen toen en nu. Opmerkelijk zijn op de kaart van Stcrksel, blz. 66/67, de buiten proportie getekende grens stenen met het wapen van de abt van Averbode en dat van de heer van Heeze, afb.l. Op het getoonde fragment is ook Geeldorp Geldrop) te zien. Een andere 'Nederlandse' kaart die onze aandacht vraagt is de kaart van Venlo, blz. 172/173. De omgeving is zeer nauwkeurig opgemeten en begrensd door 43 grenspalen. De stad zelf is een rommelig geheel van huizen, er is geen stratenpatroon te zien en de beken die door de stad liepen ontbreken. Venlo lag toen in Spaans Opper - Gelre, het kan dus voor Lowis geen probleem zijn geweest om in de stad te mogen werken. De bijbehorende legger van pastoorsgoederen vermeldt slechts een klein bezit van 64,25 roeden2 of 1363 m2 Is de legger niet compleet of was de kaart eigenlijk ergens anders voor bestemd? Al met al kan toch gezegd worden dat dit een interessante en goed verzorgde uitgave is waar lezers, met belangstelling voor de geschiedenis van het landschap van dit gebied, veel plezier aan zullen hebben. De tweede publicatie die ik onder uw aandacht wil brengen is: Dr. Jan - M. Goris. Een kaartboek van de abdij Tongerlo 1655 - 1794. Brussel 2001, geen ISBN nummer, 239 blz. Een uitgave van het Algemeen Rijksarchief. Prijs in Nederland €51,95. De Norbertijnerabdij van Tongerlo is rond 1130 - 1133 ontstaan door een domeinschenking van de grondheer Giselbert van Castelré. De abdij ligt geel tio vp Afb. 1. C. Lowis. Fragment van de kaart van Sterksel. $lecn p«K 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 34