ten Z.O. van Herentals in de provincie Antwerpen. In de eerste vijftig jaar van haar bestaan ontving de jonge stichting aanzienlijke schenkingen. Tegen het eind van de 13e eeuw kreeg de abdij van hertog Jan II van Brabant het recht om woeste gronden te Essen en Kalmthout ter ontginning uit te geven en kort na 1300 werden grote moeren (veengronden) tussen Terheijden en Breda aangekocht. Ook had Tongerlo aanzienlijke tiendrechten verworven. Daarnaast had de abdij op veel plaatsen pastoorsrechten verkregen, d.w.z. dat de abdij de kerk en bijbehorende grond in bezit kreeg maar dat zij ook de parochiale zorg op zich nam. Tot die plaatsen behoorden Nispen en Roosendaal, Tilburg met Enschot, Waalwijk, Moergestel, Drunen en andere 'Nederlandse' plaatsen. De abdij bezat in Noord - Brabant 19 parochies. Op blz. 62 staat een kaart met de grove ligging van de bezittingen van de abdij. Helaas ontbreekt een moderne overzichtskaart (of kaarten) waarop de ligging van de 85 afzonderlijke kaarten is aan gegeven. Het gebruik van het plaatsnamen register zou daardoor vereenvoudigd zijn. In tegenstelling tot andere abdijen heeft Tongerlo nooit een representatief kaartboek van haar bezittingen laten maken. Er is slechts een vrij klein kaartboek met verkleiningen en minder gedetailleerde kaarten uit de periode 1655 - 1718 (19 x 27 cm). Eigenlijk is dit meer een veldkaartboek. Daarom besloten de redacteuren om, uitgaande van dit 'veldkaart- boek', een nieuw kaartboek samen te stellen door aanvulling en uitbreiding met kaarten uit het rijke archief van de abdij, zo ontstond dus een 'nieuw oud kaartboek'. Het boek bevat een aantal uitstekende inlei dingen over de geschiedenis van de abdij en het beheer van de bezittingen in voor- en tegen spoed. Na de verovering van Noord-Brabant door de Staatse troepen werd dit deel van het hertogdom bij de Republiek gevoegd en dit werd bij de vrede van Munster in 1648 door Spanje erkend. De openbare uitoefening van katholieke godsdienst werd verboden, de kerken werden aan de protestanten overgedragen en alle kerkelijke goederen geconfisqueerd. In januari 1653 sloot abt Augustinus Wichmans een akkoord met de Staten-Generaal en de abdij kreeg alle in beslag genomen goederen in de Baronie van Breda terug. Als compensatie moest ze jaarlijks 600 gulden per hoofd betalen aan de predikanten van Alphen, Nispen, Roosendaal en Zundert!Een katholieke abdij betaalde dus een deel van het salaris van protestantse dominees.... In juli 1668 werd een, gelijksoortige, maar minder gunstige regeling afgesloten voor de Meierij van Den Bosch. Een ander hoofdstuk gaat over het opmeten en in kaart brengen van de onroerende goederen. Dit gebeurde in drie fasen, tussen 1655 en 1662 door de landmeter Joris Subil, in de jaren 1691-1730 door Cornelis Henselmans en Peeter Wijnricx en ten slotte in de periode 1772-1794 door Albert Meulemans. Al deze landmeters waren "gesworen landtmeter bij Syne Majestijts Raede in Brabant geadmit- teert". Naast deze vier waren er nog enige andere landmeters die incidenteel bezittingen hebben gemeten en/of gekarteerd, Daarbij behoort Johannes Baptiste Adan uit Wouw, deze had echter een admissie van de Haagse Raad van Brabant.2 Op blz. 44-46 wordt vrij uitvoerig ingegaan op het werk van de genoemde landmeters. "Het kaartboek weerspiegeling van landschap en maatschappij" is de titel van het laatste hoofdstuk van de inleiding. "Dit hoofdstuk beoogt enkel de lezer wegwijs te maken in dit kaartboek. Doel is de interesse en de nieuws gierigheid van de lezer te wekken in wat de kaarten voorstellen. Deze worden daartoe in het breder perspectief van de ontwikkeling van het Kempisch landschap gesitueerd...aldus de schrijver. De inleiding wordt verder aangevuld met een groot aantal foto's van kerken, torens, pastorieën en hoeven. Het hoofdbestanddeel van het boek bestaat uit 85 schitterend gereproduceerde kaarten. Uit het 'veldkaartboek' zijn 19 kaarten over genomen, deze zijn aangevuld met een breed scala van grote en kleine kaarten uit het archief van de abdij. De kaarten uit het veldkaartboek 2 Er is een vele jaren durende competentiestrijd geweest tussen de Raad van Brabant en Overmaas Limburg) in Brussel en die in Den Haag met geboden en verboden.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 35