mettotUepöcnbp2an^ouuirnfj. Anno 1600, Afb. 2b. Sems en Don. Titelillustratie van de Practijk des Landmetens. 1600. informatief, zowel voor liefhebbers van oude kaarten, als voor geïnteresseerden in tal van aspecten van het oude grondbezit van de abdij van Tongerlo in België en Nederland. Uiterlijk en qua vormgeving vertoont dit kaart boek veel overeenkomst met dat van Averbode maar inhoudelijk is het door de teksten en foto's veel diepgaander. We hebben hier echter niet te maken met een 'echt' kaartboek, zoals het eerder besproken kaartboek, en daar moet wel rekening mee gehouden worden. Vreemd is dat bij het exemplaar, dat in mijn bezit is, zowel op de voorkant van het boek als op de stofomslag de periode 1665-1794 staat vermeld en op het titelblad 1655-1794, dit laatste is juist. Aan wie is deze slordigheid te wijten? H.C. Pouls H.C. Pouls. Landmeters op Voorne-Putten. Stichting Streekhistorie Voorne-Putten en RozenburgPublicatiereeks nr. 19, Bernisse 2003. 47p.A4. Illustraties in zwart-wit. De Stichting Streekhistorie Voorne-Putten en Rozenburg geeft sedert 1992 in eigen beheer monografieën uit over de geschiedenis van haar werkterrein. De ons zeer bekende auteur Pouls, die daar sinds jaar en dag woont, heeft de publicatiereeks nu verrijkt met een bundeling van vier artikelen van zijn hand over het landmeetkundig werk aldaar tot aan de Franse tijd. Al in de late middeleeuwen was in dat geografisch dynamische gebied genoeg werk voor landmeters: bij de bedijking en de water beheersing; bij de verkaveling van gronden en bij de heffing van belasting daarop; bij het beslechten van grensgeschillen. Maar land-

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 37