Gebouw voor Geodesie Building for Geodesy Kanaalweg 4. Het bord is een geschenk van de stichting De Hollandse Cirkel aan de 125-jarige NCG. Het bord vertelt zowel in het Nederlands als in het Engels de geschiedenis van het gebouw. (De Volkskrant was absent maar had vast geen klagen gehad over de lengte van de tekst.) Bruins waardeeerde het historisch besef en dikte dat aan door het lint door te knippen met een schaar, die hij ooit van 'de RD' meenam, en deze aan de stichting te over handigen. De stichting kreeg ook een gedrukt In Memoriam professor Schols uit 1897 en Bruins sloot niet uit dat er thuis nog meer lag. Tot slot werd genoten van een hapje en een drankje in het Dutch Hotel in het voormalige ITC-gebouw, nu eigendom van de woningbouw- stichting DUWO. De problemen van zowel de instandhouding van het Geodesiegebouw als van de hotelexploitant konden worden besproken met de glazen van de laatste in de hand! In 1891 op verzoek van Dr. Ch.M.Schols, hoogleraar landmeten, waterpassen en geodesie, ontworpen door Rijksbouwkundige J. van Lokhorst. In 1895 in gebruik genomen door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing en voor het onderwijs in de geodesie aan de Polytechnische School. Eerste nieuwbouw in de latere TU-wijk. Opmerkelijk zijn de middentoren met beeldjes boven de toegangsdeur en rustend op vrijstaande pijlers, het observatorium op het dak. Tot 1975 in gebruik door de Afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Het pand bood ook onderdak aan de Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster, de door Prof.dr.ir. W. Schermerhorn opgerichte Meetkundige Dienst (met het NAP) van de Rijkswaterstaat 1931en het International Training Centre for Aerial Survey: ITC (1950). Aangeboden aan de Nederlandse Commissie voor Geodesie, 2003. State Architect J. van Lokhorst designed this building in 1891 at the request of Dr. Ch.M. Schols, professor of surveying, levelling and geodesy. Put into use in 1895 by the "Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing" - predecessor of the Netherlands Geodetic Commission (NCG) - and for education in geodesy at the Polytechnic School. First dedicated building in future district of Delft University of Technology. Remarkable are the central tower with sculptures above front door and roof-top observatory, supported by free standing pillars. Until 1975 in use by the Department of Geodesy of the University. The building also accomodated the National Triangulation Service of the Cadastre, the Survey Department (with the National Ordnance Datum: NAP) of the Department of Public Works (1931) and the International Training Centre for Aerial Survey: ITC (1950), the latter two established by Prof.dr.ir. W. Schermerhorn. Offered to the NCG, 2003. Bordtekst

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 6