2004:125 jaar Nederlandse Commissie voor Graadmeting, Waterpassing en Geodesie (1) prof.dr.iiL. Aardoom Inleiding Op 20 februari 2004 was het 125 jaar geleden dat de Rijkscommissie voor Graadmeting en Afb. 1. C.R.T. baron Krayenhojf (1758-1840) regisseerde het eerste Nederlandse driehoeksnet. Waterpassing werd ingesteld, een gedenk waardig moment in de geschiedenis van de geodesie in Nederland. Uit die commissie kwam ruim een eeuw later de Nederlandse Commissie voor Geodesie voort, een orgaan dat daarom nu boogt op een lang en werkzaam verleden. In het hierna volgende zal op dat verleden worden teruggeblikt, niet in de vorm van een gedetailleerd verslag van alle bezig heden van de commissie in al die jaren, maar in vogelvlucht. Een schets over het waarom, het hoe en wat van de commissie met aandacht voor de belangrijkste ontwikkelingen in de geodesie in Nederland voor zover de commissie daar een deel aan had. Het is niet de eerste keer dat over de geschie denis van de commissie wordt geschreven. Bij haar eeuwfeest, in 1979, schreef de toenmalige adjunct-secretaris van de commissie, de heer N. van der Schraaf, de geschiedenis van de eerste honderd jaar. Puttend uit het rijke archief van de commissie, behandelde hij de ont wikkelingen staps- en onderwerpsgewijze, hiel en daar in grote mate van detail. Daarmee is zijn publicatie nog steeds het onovertroffen standaardwerk over de activiteiten waarbij de commissie in die periode betrokken is geweest, geraadpleegd door ieder die daar wat meer over wil weten. Eerder had Van der Schraaf al geschreven over afzonderlijke aspecten van de wordingsgeschiedenis van de commissie. Hij was daarbij in het goede gezelschap van de oud-lector aan de toenmalige Technische Hogeschool, de heer N.D. Haasbroek, die de Nederlandse driehoeksmetingen uit de tijd van vóór de Rijkscommissie op de hem eigen nauwgezette wijze kritisch had bestudeerd en daarover publiceerde. Samen met de ver breiding van het Amsterdams Peil vormde de landelijke driehoeksmeting in 1879 de eerste bezigheid van de commissie. Het onderstaande is geen voortzetting van het pionierswerk van Van der Schraaf; het is meer een geactuali seerde samenvatting daarvan, hier en daar aangevuld met gegevens uit andere bron. In de afgelopen 125 jaar zien we de commissie achtereenvolgens als Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing 1879-1937), Rijkscommissie voor Geodesie (1937-1990) en Nederlandse Commissie voor Geodesie (1990- heden). Na 1911, toen, naast de 'gewone leden', vertegenwoordigers van de bij de geodesie betrokken rijksdiensten en -instellingen als 'ambtshalve leden' in de commissie werden

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 7