dorpen verplaatst worden naar nieuwe vestigingsplaatsen in open gebieden; Er kwam circa 2000 ha van de Stichting Beheer Landbouwgronden ter beschikking; Extreem veel grond zou worden "geruild". Het was daarom nodig snel te kunnen beschikken over redelijk betrouwbare opper vlakten- en waardebepalingen van gronden. Het plan van wegen, waterlopen en gemalen werd in 1954 opgesteld, en nog in datzelfde jaar werd met de uitvoering begonnen. Meetkundige grondslag en fotovlucht Verdichting van de meetkundige grond slag was noodzakelijk om aan de meetlijnen tussen punten van de nieuwe grondslag de nieuwe wegen, waterlopen en kavelgrenzen te kunnen opmeten en uitzetten. Verdichting van een meetkun dige grondslag was altijd een arbeidsin tensief en dus kostbaar karwei. Ik wil hier ingaan op de bijzondere wijze waarop voor delen van het eiland een nieuwe meetkundige grondslag langs de, vrijwel alle nieuwe, wegen en water lopen werd bepaald. Na de invoering van de ruilverkave- lingswet van 1924 werd begonnen met kleine ruilverkavelingen. Na de oorlog werden ook middelgrote ruilverkave lingen in uitvoering genomen. Meestal moest een geheel nieuwe verdichting van het R.D.-net worden gemaakt met als eerste fase het meten van een aantal Snelliuspunten. Daarna legde men tussen deze punten en driehoekspunten van het R.D.-net, langs nieuwe en bestaande wegen en waterlopen, veelhoeken. De toepassing van fotogrammetrie met aërotriangulatie bood ruime en goedkope mogelijkheden om de grond slag in landelijke, gebieden te verdichten. Immers, nieuwe begren zingen zoals het midden van sloten behoefden op de werkplans niet met een grotere precisie te worden gekaarteerd, dan het eerder fotogrammetrisch bepaalde midden van bestaande sloten. Figuur 1. Blokindeling. Kaartfragment van wegen, De door prof. ir. G.F. Witt in samenwer- waterlopensloten en gemalen (getekend in december king met de Meetkundige Dienst uitge- 1956 door H.L. Bosch). voerde "proef Beltrum" vormde het sluitstuk van de experimentele fase van de toepassing van fotogrammetrie voor ruilverkavelingen. De verdichting van de meetkundige grondslag van de ruilverkaveling Beltrum was echter nog op de klassieke wijze door middel van polygone- ring langs bestaande en nieuwe infrastructuur verricht. Het lag voor de hand dat bij de Zeeuwse herverkavelingen van fotogrammetrie en van de opgedane ervaringen gebruik gemaakt werd. Op Schouwen-Duiveland werd in het voorjaar van 1955 een fotovlucht uitgevoerd, waarvan On c/*nb rnaAj

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 19